Euroopa Liidus hakkab kehtima uus mootorikütuse märgistamise süsteem. Loe, kuidas oktoobrist kütuse tankimisel mitte hätta jääda

 (273)
Kütusetankimine
Foto: Argo Ingver

Selleks, et aidata tarbijatel valida kogu Euroopas oma sõidukile sobilik kütus, on Euroopa Liit kokku leppinud uues kütuse märgistamises. Uued märgistamise nõuded hakkavad kehtima uutele sõidukitele ning olemasolevatele bensiinijaamadele.

Uus unikaalne ja ühtlustatud kütusemärgistuse süsteem hakkab üle Euroopa
kehtima alates 12. oktoober 2018. Mida see süsteem siis ette kujutab?

Eraldi kujundatud märgistus tuleb nii bensiinile, diislikütusele kui ka gaasile (vesinik, CNG, LNG, LPG).

Mootoribensiini märgistus tuleb ringikujuline. E täht hakkab märgistama biokomponenti kütuses: E5, E10, E85.

Number E järel tähendab biokomponendi osakaalu kütuses. E5 puhul on see 5%, E10 10% ja nii edasi. Praegu on Eesti kasutusel kõik 95 mootorikütused E5 ning järgmisest aastast E10. Tasub aga teada, et E10 tulekul ei saa mõned autod 95 bensiini enam kasutada. Tabeli selle kohta leiad SIIT.

Diislikütuse märgiks on ruut. B täht märgistab biodiisli kogust diiselkütuses: B7, B10. Hetkel müüakse Eestis B3.5 diiselkütust, aprillist B7 kütust. Diiselmootoriga autode omanikel hetkel muret pole, kellele sobib B3.5, sobib kindlasti ka B7 kütus.

XTL märgistab sünteetilist diislikütust, mis ei ole toodetud toornaftast. Gaasiliste kütuste tähiseks on romb: H2, CNG, LPG, LNG.

Seotud lood:

Uuued märgistused lisatakse:

• Uute tehaseautode kütusepaagi korkidele/luukidele
• Autoomaniku kasutusjuhenditesse ja
uute sõidukite elektroonilistesse kasutusjuhenditesse
• Kõikide avalike bensiinijaamade tankuritele
ja tankurite püstolitele
• Autode edasimüüjate infosse

"Märgistus on pelgalt visuaalne tööriist, mis aitab tarbijatel kindel olla, et nad valisid oma sõidukile sobiva kütuseliigi. Piisab vaid sellest, kui jälgida, et tankuril ja sõiduki kütusepaagi kaanel on samasugune märgistus," seisab EL-i infolehes.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias