Euroopa Liit kuulutas õnnerauad mürgisteks. Peagi ei tohi neid enam müüa

 (140)
Euroopa Liit kuulutas õnnerauad mürgisteks. Peagi ei tohi neid enam müüa
Foto: Delfi pilt/Lugeja foto

Poodides leidub endiselt aastavahetuse tinavalamiseks reklaamitud nn õnnerauda, mis sisaldab 96 protsendi ulatuses pliid, kuid tuleva aasta märtsist muutuva Euroopa Liidu määrusega liigitatakse taolised segud ametlikult mürgisteks aineteks, mis võivad põhjustada viljatust, vahendab ERRi uudisteportaal.

Õnnevalamiseks müüdavad „hobuserauad“ sisaldavad 96 protsendi ulatuses pliid, mis on inimese tervisele ohtlikud, eriti ohtlikud aga rasedatele ja lastele.

Mürgituse sümptomid on peavalu, ärrituvus, agressiivsus, mäluprobleemid, käte värisemine. Lootel põhjustab see aga intellektihäireid, täiskasvanud inimestel viljatust. Raskematel juhtudel võib mürgitus lõppeda aneemia, kooma või surmaga.

Terviseameti kinnitusel on tänavu pildistatud pakend teinud läbi olulise muutuse – sellele on lisatud hoiatus, et toode on ohtlik. Miks aga taolisi mürgiseid tooteid jõuluehete, karra ja küünalde kõrval müüa võib?

Terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri selgitas, et ameti kemikaali ja tooteohutuse büroo andmeil ei ole praegu olemas ettekirjutusi, mis määraks ära selle, kui palju pliid võib mingi üldsusele mõeldud toode – näiteks õnneraud – sisaldada. Niisamuti ei ole märgitud koguseid, mis määraks ära, millised oleks ohtlikud kogused.

Refereeritud artikli täisteksti loe ERRist.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias