GRAAFIK | Eestlased paistavad Baltikumis silma kõige ebatervislikuma ja kallima ostukorviga

 (44)
GRAAFIK | Eestlased paistavad Baltikumis silma kõige ebatervislikuma ja kallima ostukorviga
Maxima korraldatud jaekaubanduse uuringu esitlemine 10.10.2019 Riias.Foto: Maxima Latvija

Baltimaade jaekaubanduskettide uuringu kohaselt erineb Eesti klient teiste Balti riikide kliendist suuresti nii toiduvaliku kui ostuvalikute poolest, kuid leidub ka sarnasusi.

Maxima poolt tellitud Baltimaade jaekaubanduskettide uuringus selgitati välja, mille poolest erinevad Eesti, Läti ja Leedu. Lisaks majanduse erinevustele selgus, et eestlased eristuvad peamiselt toiduvaliku poolest.

Selle aasta juulis ja augustis Läti Maxima korraldatud turu-uuringu käigus küsitleti 1005 Läti, 1055 Eesti ja 1066 Leedu inimest (18-75a). Tulemustes selgus, et Balti riikide ostjate toidukorvi sisu on muutunud veidi tervislikumaks, tõusnud on puu- ja juurviljade osakaal ostukorvis ning langenud on õlide ning kastmete osakaal.

Vähetervislik toiduvalik

Uuringus iseloomustatakse eestlasi kui lihtsaid ja praktilisi, samal ajal kui lätlased pööravad tähelepanu kohalikule toodangule ja leedulased tervislikule ning orgaanilisele toidule. Kohalik toit on kõikides riikides klientide jaoks olulisel kohal. Eestis ja Leedus teisel kohal ning oluline vastavalt 27,2 ja 25,5 protsendile vastanutest. Lätlaste seas on kohaliku toidu valimine oluline lausa 28,4 protsendile vastanutest.

Seotud lood:

Eestlased aga paistavad silma kahe ebatervisliku aspektiga. Üheks on valmistoidu ja poolfabrikaatide 15,1-protsendiline osakaal valikutest. Lätlaste ja leedulaste toidulaual selliseid valikuid põhilise nelja valiku seas ei leia.

Teine on võrdlus tootekategooriate osas, kus selgub, et eestlaste ostukorv koosneb ligi poole ulatuses (49,6 protsenti) lihast, piimast ja munast. Lätlastel ja leedulastel piirdub see 43 protsendiga toidulauast, mis ei ole samuti kuigi tervislik, kuid siiski parem.
Kõige suurema osa puu- ja juurvilju leiab lätlaste toidukorvist (20,9 protsenti), eestlaste toidukorv sisaldab neid kõige vähem (17,3 protsenti eestlastel; 18,8 protsenti leedulastel).

Kulutuste suurus

Eestlased kulutavad kaupluses toidukaupadele keskmiselt 170 eurot inimese kohta. Lätis ja Leedus on see number vastavalt 134 eurot ja 138 eurot. Oluline on selle juures võtta arvesse ka sissetulekute suurust eri riikides. Kui 2018. Aastal oli eestlaste keskmine sissetulek 1342 eurot kuus, siis Lätis oli see 990 eurot ja Leedus 927 eurot.

Kõiki balti riikide kliendid eelistavad poe suuruse poolest supermarketeid (71 protsenti eesti, 73 protsenti läti ja 81 protsenti leedu klientidest). Erinevuste osas ilmneb, et eestlased tellivad vähem toitu veebikaupluste vahendusel, ainult 1 protsenti klientidest kasutab seda võimalust. Leedu klientidest kasutab toidu kojutellimise võimalust lausa 6 protsenti ning Lätis 2 protsenti.

Küll aga eelistavad eestlased baltikumi naabritega võrreldes enam tehnoloogilisi lahendusi, mis muudavad poekülastuse mugavamaks.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias