GRAAFIK | Munakriis käes? Kanamunade hind on tõusnud enneolematult kõrgeks

 (170)
Eggo munade tootja DAVA Foods Estonia. Vladimir Sapožnin
Foto: Karin Kaljuläte

Kanamunad on ostukorvi hinnavaatluse põhjal kolm viimast kuud olnud mitukümmend senti kallimad kui terve möödunud aasta jooksul (vaata graafikut loo lõpus).

Eggo kaubamärki kasutava munatootja Dava Foods Estonia juhatuse esimees Vladimir Sapožnin hinnangul püsib värskete munade ja munatoodete praegune hinnatase ka lähikuudel.

“Munade hinna tõus on olnud loogiline ning tulenenud eelkõige eelmise aasta augustis alanud munadefitsiidist, kuid võib öelda, et munade hind on hetkel õiglane ning varasemalt on mune müüdud pigem madala hinnaga ning alla oma tegeliku väärtuse,” ütleb Sapožnin.

Ta toob näiteks, et munad on kõrge valguallikana võrreldes teiste kvaliteetsete valgurikaste loomsete toitudega nagu sea-, kana või veisefilee olulisemalt madalama kilohinnaga ka praegu.

Keskmiselt maksab L-suuruses munade 10-pakk jaekettides orienteeruvalt 1,80 eurot, mis teeb kilohinnaks ca 2,65 eurot. Sapožnin lisab, et munade tavapärasest kõrgem hind munade müügitulemusi negatiivselt mõjutanud ei ole ning müügimaht võrreldes eelmise aasta jaanuariga on tõusnud.

Dava Foods Estonia juhi Vladimir Sapožnini sõnul sai munade hinna kasv alguse neljateistkümnes Euroopa riigis toodetud kanamunadest leitud pesitsiidist Fipronil ning sellega kaasnenud munade defitsiidist, mis on otseselt mõjutanud kogu Kesk-Euroopa, aga ka Baltikumi munaturgu.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias