GRAAFIK | Uued ja kõrgemad hinnad: homsest tõuseb Eestis taas alkoholiaktsiis

 (455)
Alkoholikogus, mille võib Lätist sisse tuua
Foto: Anni Õnneleid

1. jaanuarist tõusis tubakaaktsiis, homsest ootab ees aga järgmine alkoholiaktsiisi tõus. Kui palju kajastub see tarbija lõpphinnas, selgub pikema aja jooksul, sest paljuski müüvad poed veel vana maksumääraga jääke.

Kui vaid aktsiisist tulenevat hinnatõusu prognoosida, siis rahas tähendab see 40-kraadise liitrise viina puhul 0,47 eurot (lõpptarbija jaoks lisandub ka käibemaks 20%).

Tavalise 0,5-liitrise 5% kangusega õllele lisanduva aktsiisiosa on 0,04 eurot ja 0,75-liitrise 12,5% kangusega veinipudelil 0,19 eurot (ka siia lisandub käibemaks 20%).

Kui praegu maksab pool liitrit kodumaist õlut vahemikus 1,29 kuni 1,59 (millele lisandub ka 0,10-eurone panditasu), siis veebruarist alates võib pooleliitrise õlle hind kerkida veel 10-20 sendi kanti, makstes kallimal juhul lõpptarbija jaoks ligemale 2 eurot.

Pooleliitrisele siidrile tuleb lisaks maksta sarnaselt õllele 0,04 eurot ja lisanduv käibemaks.

Muul kuni 22% etanoolisisaldusega alkohoolsel joogil lisandub liitrihinnale nüüd 2,89 eurot.

Delfi Kasulik koostas konkreetsete toodete praegusi hindu vaadeldes näitlikustava tabeli, et prognoosida, kuidas aktsiisitõus nende tarbija lõpphindu mõjutada võib. Neis hindades on ka prognoositav käibemaks.

Uute maksumääradega saab tutvuda maksu- ja tolliameti veebilehel.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias