Gripivaktsiin on kohe otsa lõppemas

 (29)
VAKTSINERIMINE
Foto on illustreerivFoto: Priit Simson

Eestis on alles vaid 500 gripivaktsiini doosi ning vaktsiinitootjad on öelnud, et rohkem ravimit sellel hooajal Eestisse ei tooda.

"Jah, hinnanguliselt on Eestis gripivaktsiini 500 doosi. Tänavu on Eestisse toodud oluliselt rohkem vaktsiini kui terve eelmise gripihooaja kohta kokku – eelmisel hooajal 33 000 ja nüüd 48 000 doosi, ütles ravimiamet inspektsiooniosakonna juhataja Liis Prii.

"Ravimiamet on sel hooajal juba korduvalt ravimitootjate poole pöördunud palvega uurida võimalusi vaktsiini toomiseks või juurdetoomiseks. Oleme erandkorras lubanud tuua Eestisse ka võõrkeelses pakendis vaktsiini. Vaktsiinitootjad on meile öelnud, et rohkem vaktsiini nad käesoleval hooajal Eestisse tuua ei planeeri, kuid uurime siiski veel nende võimalusi täiendavateks tarneteks. Eelmisel aastal oli samuti probleeme gripivaktsiini tarnetega, kuid täiendavad kogused siiski saadi," ütles ta.

Vaktsiinitootjad on meile öelnud, et rohkem vaktsiini nad käesoleval hooajal Eestisse tuua ei planeeri.

Terviseameti avalike suhete juhi Iiris Saluri sõnul on inimeste huvi vaktsineerimise vastu viimastel aastatel enneolematult kiiresti kasvanud. "Kui arvestame välja seagripi, siis nii suuri vaktsiinikoguseid ei ole Eestisse mitte kunagi toodud."

"Ma toon teile võrdluse kolmanda kvartali kohta ehk septembri andmed: sellel aastal käis ennast vaktsineerimas üle 5000 inimese. 2013. aastal käis samal ajal ennast vaktsineerimas vaevu 500 inimest. See tähendab, et huvi kasv algas 2014. aastal, kus kolmandas kvartalis vaktsineeris ennast kolm korda rohkem ehk 1500 inimest. 2015. aastal see arv kahekordistus ning septembris käis ennast vaktsineerimas 3000 inimest – see oli ka esimene aasta, kus vaktsiin sai meil otsa," ütles Saluri.

Miks on huvi vaktsineerimise vastu kasvanud?

"Eks me oleme proovinud infot levitada ja inimesi teadvustada nii palju kui võimalik. Suurt rolli mängib ka tervishoiutöötajate teadlikkuse kasv. Arstide seast on rohkem kui pooled käinud vaktsineerimas ning veel tuleb teavitustööd teha õdede ja hooldajate seas," ütles Saluri. "Kui tervishoiutöötajad usuvad vaktsineerimisse, siis suudavad nad seda ka patsientidele selgitada."

"Lisaks oli eelmisel aastal väga raske gripiviirus, mis ehmatas paljud pered ära, sest tõbi oli eriti ränk väikelaste seas. Pered ei taha seda enam läbi elada ning soovivad seekord vaktsineerida. Ühest küljest oleme me rõõmsad, et inimesed käivad ennast vaktsineerimas, aga teisalt on väga kahju, et vaktsiin otsa sai. Eesti vajadust ei ole osatud lihtsalt ette näha," ütles ta.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias