Hirmutav trend: toidulisandid põhjustavad järjest enam maksakahjustusi

 (29)
Foto on illustreeriv
Foto on illustreerivVida Press

Ilmselt oled harjunud seostama maksakahjustusi alkoholi liigtarbimise või teatud ravimite võtmisega. Ent värkse uuringu järgi on igapäevased toidulisandid uus ja ohtlik trend, mis järjest enam maksakahjustusi põhjustab.

Taimsed toidulisandid ja dieetpillid võivad olla maksale äärmiselt ohtlikud, väidab Consumer Reportsis ilmunud kokkuvõte hiljuti tehtud uuringust. Kõige ohtlikumad on väidetavalt rohelise tee ekstrakt ja erinevad muskli kasvatamise abivahendid.

Uuringust selgus, et toidulisandite põhjustatud maksakahjustused näitavad tõusutrendi: kui 2004. aastal moodustasid toidulisandite poolt tekitatud maksakahjustused 7 protsenti kõigist kahjustustest, siis 2014. aastal oli see osakaal juba 20 protsendi suurune.

Kõige suurem risk kaasnebki just kulturismi ja kaalulangetamisega seotud abivahendite võtmisega. Nende võtmisega oli seotud umbes pool toidulisandite tekitatud maksakahjustustest. Teiste toidulisandite hulka kuulusid veel ka näiteks depressiooni, kõhuhädasid, seksuaalhäireid ja mitmeid teisi vaevusi leevendavad pillid.

Enamik neist toidulisandeist sisaldas mitmeid koostisosi, mis tähendab, et uurijatel oli raske tuvastada, milline neist maksale kõige ohtlikum on.

Sellegipoolest oli võimalik välja tuua kaks ainet, mis paistsid enda ohtlikkuse poolest silma: anaboolsed steroidid, mida lisatakse musklit kasvatavatesse pillidesse, ja rohelise tee ekstrakt, mida leidub mitmetes kaalulangetuspreparaatides.

Kuna rohelise tee ekstrakti ohtlikkus üllatas teadlasi, tehti ka selle osas lisauuringuid ning leiti, et päris rohelise teega on sel vähe pistmist. Rohelise tee näol on ravimitööstuses tegemist hoopis nende ainete kombineerimisega, mis sisalduvad ka rohelises tees, ent selles meetodis ei kasutata naturaalseid koostisosi.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias