Holland pani buumile piiri: linnaäärtesse ei lubata enam uusi kaubanduskeskusi ehitada

 (7)
T1 kaubnduskeskus
T1 kaubnduskeskusFoto: Priit Simson

Kui Eesti suuremate linnade ääremaile kerkib aina enam ja aina suuremaid kaubanduskeskuseid, siis Holland on otsustanud sellistele arendustele piiri panna.

Eestis ei ole seni keskuste rajamist linnaservadesse takistatud. Hoopis teistsugune suhtumine on Hollandis, kus kaubanduskeskuste rajamist linnast välja on piiratud ja olemasolevate, linnasüdamele lähemal olevate keskuste rekonstrueerimist soodustatud.

Seda ikka eesmärgiga vähendada autoliiklust ja lihtsustada jalgsi, jalgrattaga või ühistranspordiga liikumist. Linnade äärtesse kaupluste ehitamine on lubatud ainult suurte kaupade müüjatele nagu autokauplused või ehituspoed, erand on tehtud ka aianduskauplustele. Muud poed peavad aga jääma kesklinnadesse.

Holland võttis Vinexi-nimelise linnaplaneerimisprogrammi kasutusele 1988. aastal ja see jõustus 1993. aastal. Hollandi rahvaarv suurenes ja selleks, et autoliikluse suurenemist kontrolli all hoida, otsustas valitsus uusi ehitusplaneeringuid rajada hoopis uuel põhimõttel.

Vinexi raames otsustati, et uued elamurajoonid tuleb ehitada olemasolevate linnakeskuste lähedale ja kaubanduspindade puhul tuleb tihendada juba olemasolevaid keskusi, mitte rajada linnaservadesse uusi. Planeeringutele esitati nõue, et töökohad, elamud ja kauplused peaks olema üksteisele piisavalt lähedal, et jalgsi või ühistranspordiga liikumine oleks mugav.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias