Jood tihti pakiteed? Teadlaste värske avastus võib panna sind kiirelt ümber mõtlema

 (76)
Gripp ja nohu
Gripp ja nohuFoto: Argo Ingver

Äsja avaldatud uuringus leiti, et tavalises teetassis on miljardeid plastiosakesi, vahendab The Independent.

Soojendav ja maitsev teetass on inimeste jaoks mõnus ja tervislik jook, kuid maailmas laialt hoogu koguva plastieadlikkuse tõusuga võeti luubi alla ka teekotid.

Suurem osa inimesi eeldavad, et nende teekotid on tehtud paberist, kuid tegelikult pea kõik nendest sisaldavad polüpropeeni. See laialt kasutatav aine aitab teekotti vormis ja kinni hoida.

Kuigi mõned üksikud teetootjad on selle kemikaali kasutamisest loobunud, sisaldab suurem osa kaubanduses müüdavaid teepakke endiselt polüpropeeni.

Teadusväljaandes Environmental Science & Technology avaldatud artiklis uuriti seda, kas ja kui palju teekotid joogi sisse mikro- ja nanoplaste jätavad.

Kuna teadlased veel ei tea, kas need mikroskoopilised osakesed on ka inimestele ohtlikud, uuriti nende mõju katseloomade abil. Selle tarvis tehtud katses uuriti mikroplasti mõju keskkonnauuringutes tihti kasutatavatele vesikirpudele (Daphnida magna).

Katse jaoks ostsid teadlased poest nelja erineva tootja pakiteed. Pakk lõigati lahti ja tee võeti sealt välja. Seejärel pandi tühjad teekotid kuuma veega täidetud anumasse.

Elektronmikroskoobi abil avastasid teadlased, et üks teekott jätab kuumas vees olles jooki umbes 11.6 miljardit mikroplasti osakest ja 3.1 miljardit nanoplasti osakest.

Teadlaste sõnul on need kogused tuhandeid kordi suuremad, kui varem toiduainetelt leitud.

Järgmises katses lisasid teadlased erinevates kogustes teepakkidest eraldunud mikro- ja nanoplaste veekirpude elukeskkonda. Loomad jäid küll ellu, kuid teadlasid märkisid elukates anatoomilisi ja käitumuslikke anomaaliaid.

Teadlased tõdesid kokkvõttes, et nende leiud on küll murettekitavad, kuid edasised uuringud teemal on kindlasti vajalikud. Nende abil tuleks kindlaks teha, millist mõju mikro- ja nanoplastid inimesele avaldavad.

Artikliga on võimalik tutvuda SIIN.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias