Kas autohuvilisel on telerit vaja ehk autosaadete TOP 10

 (8)
Kas autohuvilisel on telerit vaja ehk autosaadete TOP 10
Maailmakuulsa autosaate Top Gear kuldne trio - Hammond, May, ClarksonScanpix/AP

On see lõpp? Üks kuulus inglise vanahärra kaotab tühja kõhu tõttu enesekontrolli ja autosõber võib teleka igaveseks sulgeda? Autoleht võttis uurida, mida autoalast Eesti televaatajale üldse pakutakse, ning õnneks selgus, et kõik ei ole veel läbi.

Tegelikult ei ole ka avalõigus vihjatud „Top Gear” läbi, vähemalt Eestis mitte. Eri kanaleil jooksevad kordused, millest uusimad on eelmise hooaja omad ehk vägagi värsked. Autosaateid välja valides panime enda jaoks paika üldise raamistiku. Võtsime ette vaid peamised eesti- ja ingliskeelsed kanalid, mis kuuluvad teenusepakkujate põhipakettidesse või on üldiselt populaarsemad ja tuntumad. Saadete edetabelisse sättimine on kindlasti vaieldav, sest päris teaduslikult või punktide järgi pole ju ühe saate paremus teisest tõestatav. Arvestada tuleb muidugi ka tubli annuse subjektiivsusega.

1. Top Gear (INGLISMAA), TV3, TV6

Pikemat tutvustamist ei ole ilmselt vaja. Meelelahutuslik formaat, mis tänu tohutule populaarsusele tundus omavat piiramatuid ressursse tegemaks mida iganes. Clarkson, Hammond ja May viisid ellu petroseksuaalide märgi unenägusid, külglibisedes uusimate Ferraridega lennuväljal, seigeldes maailma eri paigus nii testimistel kui rasketel ja jaburatel automatkadel. Rääkimata tõelistest lapsikustest, näiteks haagissuvilate õhkimisest või kaubikust hõljuki ehitamisest. Puristid ja igavad inimesed muidugi turtsuvad, et lollitamine, tsirkus ja kasutu meelelahutus, aga nende jaoks ongi õnneks „Fifth Gear” või telekapuldi OFF-nupp. Jääb üle vaid loota, et kuulus kolmik kiirelt mõne uue kosilase leiab ja head formaati allavoolu ei lasta.

2. Fifth Gear (INGLISMAA), DISCOVERY CHANNEL

Peamiselt uutele autodele ja uudistele keskenduv „Fifth Gear” loodi 2002. aastal muuseas tollase „Top Geari” järglasena, kuigi „Top Gear” tuli samal aastal uuenenuna uuesti eetrisse. Saatejuhid Tiff Needell, Vicki Butler-Henderson, Jason Plato ja Jonny Smith testivad kõike, nii Škoda Octaviat kui ka Bugatti Veyronit, külastatakse võidusõitude telgitaguseid ja tutvustatakse üldiselt automaailmaga seonduvat. Ühesõnaga autoajakiri televisioonis. Ressursse on, sisu ka. Miks mitte esimesel kohal? Liiga tavaline, liiga isikupäratu.

3. Car S.O.S. (INGLISMAA), NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL

Just hiljuti kolmandat hooaega alustanud „Car SOS” on Fuzz Townshendi ja Tim Shaw’ juhitud põhjalik klassikaliste autode restaureerimisele pühendunud saade. Igas saates võetakse ette üks sõiduk, mis peab nädalaga korda tehtud saama. Eripära on selles, et kõik toimub omaniku teadmata ja tema lähedaste abil. Mõneti nagu ameeriklaste saade, kus raskustes peredele uusi maju ehitatakse, aga meeldiv britilik vaoshoitus tähendab, et saate lõpus omanikud enamjaolt nuttes ja kiljudes kokku ei kuku. Eesti vaatajat kõnetabki murduva häälega öeldud „Oi, see on ju minu auto …” ilmselt rohkem. Palju tehnilist ja ajaloolist taustinfot koos paraja annuse inimlikkusega teeb „Car SOSist” väärt vaatamise.

Millised saated veel esikümnesse mahtusid ja mida ütleb Autoleht kodumaise teleloomingu, saate „Roolivõim“ kohta, saab lugeda selle nädala Autolehest.

Kas autofänni elu ilma „Top Gear’ita“ on võimalik? Kas autoomaniku silmis on „Roolivõim“ kasulik ja huvitav saade? Milline peab üks hea autosaade olema? Jaga oma muljeid!

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias