Kas mobiilipangad on ikka turvalised?

 (13)
Samsung Galaxy A5
Samsung Galaxy A5Foto: Andres Putting

Tänapäeval pole vaja joosta pangakontorisse ja isegi omada arvutit, et teha väiksemaid ülekandeid. Mobiilipanga abil on võimalik maksta arveid, kanda üle raha ja hoida pilku peal oma rahalisel seisul. Ent on need ka turvalised?

Sertifitseerimiskeskuse andmetel tehakse Eestis mobiil-IDga igal kuul umbes 1,8 miljonit toimingut, millest 75 protsenti on pangatoimingud. Näiteks Swedbanki mobiilipangas ajab iga kuu oma finantsasju üle 80 000 inimese ning mobiili vahendusel sooritatakse iga kuu ca 245 000 makset, mida on 8,74 korra enam kui kontorites.

Paljud pole mobiilipanka aga endiselt kasutama hakanud, sest kardetakse, et see pole piisavalt turvaline.

„Ühtmoodi turvalised on kõik identifitseerimisvahendid, kuid kui hinnata kasutamismugavust ning kiirust, siis mobiil-ID on teistest vahenditest kordades ees,“ märkis Swedbanki elektrooniliste kanalite juht Arno Pae.

„Tegelikult ei saa telefoni juhuslikult leidnud inimene mobiilipanga abil raha meelevaldselt endale kanda. Makseid saab teha vaid saajatele, kellele varasemalt on ülekandeid tehtud.“

Ent on siiski veel mitmeid samme, mida astuda, et oma mobiilipanga turvalisust veelgi kasvatada. Kui vajalikud sammud ära teha, siis on mobiilipank suurepärane viis oma rahalise seisu jälgimiseks ja ülekannete tegemiseks, kulutades selleks minimaalselt aega.

1. Ära kasuta võõrast wifit ülekannete tegemiseks

Seotud lood:

Lae mobiilipanga app alla oma panga koduleheküljelt ja võimalusel ära kasuta telefoni veebibrauserit oma pangaseisu vaatamiseks või ülekannete tegemiseks. Ära kasuta võõrast wifit ülekannete tegemiseks, kui sul pole just alla laaditud turvalisust suurendavaid appe.

2. Aktiveeri numbriline klahvilukk

Telefonile või tahvelarvutile parooli panemine lisab Sinu mobiilipangale veelgi turvalisust. Kui oled oma telefonile parooli pannud, on varastel sinu telefoni märksa raskem kasutada, kui nad on suutnud selle kuidagi näpata. Paljud mobiilikasutajad ei tee seda lihtsat sammu, et oma mobiili kaitsta. Miks? Ilmselt sellepärast, et igapäevaselt on telefoni mugavam kasutada, kui ei pea igal korral parooli sisse trükkima. Vähemalt kodunt välja minnes või reisil olles, võiksid aga kindlasti telefonile parooliluku panna.

3. Ära korda paroole

Väga mugav on kasutada ühte ja sama kasutajanime ja parooli kõikvõimalikes kohtades. Ent see pole just kõige targem tegu. Kui häkker saab vaid ühe sinu paroolidest, satuvad ühe korraga kõik sinu kontod ohtu. Võta aega, et paroolid oleksid usaldusväärsed. Kasuta nii numbreid, suuri algustähti kui ka sümboleid, et oleks keerulisem parooli ära arvata. Esimesed asjad, mida häkkerid paroolidena proovivad on sinuga seotud avalik info. Lapse sünnikuupäevad numbriliselt, eesnimed, elukoha aadressid, tuleks seetõttu juba eos välistada.

4. Lae alla mobiiliturvalisust pakkuv rakendus

Lae alla rakendus, mis võimaldab sul kustutada kõik telefonis olevad andmed, kui telefon on varastatud. Lookout mobile security pakub äppi, mis pakub kaitset tarkvaradele, mis ei pruugi head teha. Sama rakendus aitab sul ka silma peal hoida, kui oled kaotanud oma telefoni ja hoiatab rakenduste eest, mis võivad anda välja privaatset infot sinu asukoha või sinu enda kohta.

Teine kasulik app on TrustGo, mis järjestab rakendused vastavalt nende turvalisuse riskidele. See võimaldab sul kergemini otsustada, millised äpid on allalaadimiseks piisavalt turvalised. Kindlasti kontrolli, et nii sinu mobiilipanga äpp kui ka kõik teised äpid töötavad viimsel versioonil ja on uuendatud. Ka telefoni enda tarkvara võiks olla uuendatud.

5. Ära hoia oma mobiilipanga parooli nähtavas kohas

Võib tunduda triviaalse nõuandena, kuid ära hoia oma mobiilipanga paroole nähtavas kohas. Kas siis telefoni töölaual, või veelgi hullem – kleebituna telefoni tagaküljele. Jah, endiselt leidub inimesi, kes seda teevad. Lisaks, ära jaga oma mobiilipanka puudutavat infot lühisõnumi teel. Kui aga juhtute telefoni kaotama või soovite muul põhjusel teenuse kasutamise peatada, siis võtke ühendust oma pangaga.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias