Kasulikud soovitused, kuidas bussis oma elu ja tervis täielikult tagada

 (10)
Simple Express
Foto: Hendrik Osula

Kuigi ühistransport on enamasti isiklikust sõiduautost turvalisem, on viimasel ajal toimunud erinevatel bussifirmadel õnnetusi, mis on kahjuks toonud kaasa ka reisijate vigastusi. Paraku ei suhtu paljud bussisõitjad turvanõuetesse bussis pooltki nii tõsiselt kui näiteks autos.

Simple Express annab mõned lihtsad näpunäited kuidas tagada enda ja kaasreisijate turvalisus.

Kinnita turvavöö

Turvavöö kinnitamine autos on tänu sotsiaalkampaaniatele ja politsei selgitustööle muutunud normiks. Nii nagu sõiduautode puhul, nõuab seadus turvavöö kinnitamist ka bussis.

Bussijuhi meeldetuletusse turvavöö kinnitada suhtutakse sageli skeptiliselt. Kahjuks on ka toimunud õnnetuste puhul pidanud politsei möönma, et turvavööd on olnud kinnitatud vaid vähesel reisijatel. See võib aga ka pisema õnnetuse korral tähendada märksa kurvemaid tagajärgi.

Turvavöö kinnitamisel tasub seljast võtta paksud üleriided või sättida turvavöö neist mööda, sest kõige paremat kaitset pakub see võimalikult keha lähedal.

Ära võta salongi suuri kotte ja esemeid

Tihti tekib reisijatel, eriti vahepeatustes, kiusatus võtta bussisalongi kaasa suured kotid. Küsitakse ka, miks ei tohi salongi võtta jalgratast.

Pagasi äraandmine tundub reisijatele ebamugav, eriti kui sõit on lühike ja buss pooltühi. Paraku kujutavad salongis lahtiselt olevad suured esemed endast turvariski. Nagu autodeski võib ka bussis üsna pisike lahtine ese õnnetuse korral saada väga ohtlikuks. Seetõttu tasub bussi kaasa võtta vaid hädavajalikud isiklikud esemed ja jätta suurem pagas selleks ette nähtud kohta.

Seotud lood:

Püsi oma kohal

Lahku sõidu ajal oma kohalt vaid vajadusel ning ära seisa sõidu ajal pidevalt vahekäigus. Samuti ära lase lastel bussisõidu ajal salongis joosta ja mängida. Järsema pidurduse korral võib bussis püsti seisev reisija tasakaalu kaotada. Bussid liiguvad siseliinidel ka väiksematel teedel, kus teeolud võivad olla kehvemad ning ka uusim buss võib rappuda. Seetõttu ole oma kohalt lahkudes ettevaatlik ja ära kaota valvsust.

Kaasaegsete busside istmed on muutunud väga mugavaks, ent kui peaksid sõidust siiski väsima, tee pigem oma istekohal lihtsaid võimlemisharjutusi.

Bussipeatuses ole tähelepanelik

Ka täiskasvanutele tuleb kahjuks meelde tuletada lihtsat tõde, et mitte kunagi ei tohi teed ületada bussi eest teele astudes. Teel oleva auto juht ei näe bussi tagant teele astuvat inimest! Eriti ohtlik on selline käitumine maanteel, kus kiirused on suured.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias