Kauge riik, kuhu saab lennupiletid praktiliselt kommiraha eest. Kuidas see võimalik on?

 (54)
Ryanair
RyanairFoto: Siim Lõvi

Kuidas on Iisraelil õnnestunud paari aastaga turismi sedavõrd palju kasvatada ja miks on lennupiletid sinna nii odavad? Trip.ee teeb kokkuvõtte.

Lennud Iisraeli on odavamad, kui kunagi varem. Näiteks Ryanair pakub regulaarselt edasi-tagasi lende Kaunasest Punase mere ääres asuvasse Eilatisse 40 euroga, Riiast algasid Wizz Airi hiljutise sooduspakkumise ajal piletihinnad Eilatisse 30 eurost. Iisraeli turismil tervikuna läheb aina paremini. 2018. aastal külastas Iisraeli 4 miljonit turisti, mida on 0,4 miljonit rohkem, kui aasta varem ja tervelt 1,1 miljonit rohkem võrreldes 2016. aastaga.

Jättes turismi turundamiseks tehtud töö kõrvale, saab vastuse kokku võtta kahe faktoriga: (lähi)ajalugu ja odavad lennupiletite hinnad.

2014. aasta juulis puhkes Iisraelis Palestiina Gaza sektoris 50 päeva kestnud konflikt, mida nimetatakse ka 2014. a. Gaza sõjaks. Sõja järelmõjuks oli Iisraelisse reisimise vähenemine 30% võrra. Kuid kõige raskemini tabas langus Punase mere ääres asuvat Eilatit, kus 2014-2015 aasta talvel kukkus turism 68%. Sisuliselt Eilat pühiti turismikaardilt, nädalas maandus Eilati Ovda lennuväljal vaid neli rahvusvahelist lendu. Täna on olukord Iisraelis aga selline, et hotellitubadest on puudus ja uute hotellide ehitamist lausa toetatakse.

Sedavõrd muljetavaldava turismi tagasituleku juures on väga oluline roll odavatel, kohati üliodavatel (1-eurosed ühe suuna piletid) lennupiletitel Euroopast. Kuigi lennufirmadel on ka Euroopas tihti sooduspakkumisi, joonistub Iisrael välja sihtkohana, kuhu leiab regulaarselt odavaid hindu. Miks lennufirmad just sinna odavalt lendavad ja miks on odavlennufirmad Iisraeli äkitselt väga armastama hakanud?

Seotud lood:

Vastus on lihtne: sest neile makstakse selle eest.

Lennufirmad teenivad iga Eilati Ovda lennuväljal maandunud reisija pealt 60€. Sellest 45€ moodustab riigipoolne toetus, 15€ lisab sellele Eilati hotelle koondav assotsatsioon. 60 eurole lisandub täiendav 10% suurune boonus, kui lennufirmal on nädalas rohkem kui 14 lendu, millest 2 peavad olema uutesse sihtkohtadesse. Näiteks eelmisel (2017-2018) talvel maksti Eilatisse lendavatele lennufirmadele kokku 8,3 miljonit eurot. Toetust saavad ka Iisraeli suurimale, Tel Avivi Ben Gurioni lennuväljale lendavad firmad.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias