Kogumispensioni teise samba väljamaksed ületasid esmakordselt miljoni euro piiri

 (10)
Kogumispensioni teise samba väljamaksed ületasid esmakordselt miljoni euro piiri
FOTO: Anni Õnneleid

Tänavu esimeses kvartalis ületasid kohustusliku kogumispensioni teise samba väljamaksed esimest korda ühe miljoni euro piiri.

Pensioni maksti kokku 6290 inimesele. Väljamaksed kasvasid eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 23 protsendi võrra.

Kindlustusseltside liidu juhatuse liikme Andres Piirsalu sõnul on kohustusliku kogumispensioni väljamaksed alles käivitumisjärgus.

„Täna pensioni saavad kliendid on kogunud pensioni väga lühikest aega ehk kuni 16 aastat. Seetõttu on kogumispensioni osakaal pensionäri igakuises sissetulekus veel väike, aga see suureneb igal aastal märkimisväärselt,“ ütles Piirsalu.

Mullu oli keskmine teise samba pensionimakse 58,22 eurot kuus. Kindlustusandjatel on teise samba pensioni saavate inimeste igakuisteks makseteks reserve kogusummas üle 70 miljoni euro. Aastaga on see summa suurenenud 12 miljoni euro võrra.

Compensa Elukindlustuse müügi- ja kliendihaldusjuhi Merle Kollomi hinnangul on teine sammas mõeldud eelkõige täiendamaks esimest sammast.

„Tänastel noortel jääb kogumiseks rohkem aega ja ka tuleviku pensionimaksed saavad seeläbi suuremad. Eluaegsed pensionimaksed on mõeldud selleks, et tagada pensionärile igakuine stabiilne sissetulek kuni tema surmani,“ ütles Kollom.

„Tänavu jõustusid mitmed teise samba väljamakseid puudutavad seadusemuudatused, et avardada valikuvõimalusi. Fondipensionidele alternatiivi pakkuva tähtajalise pensionilepingu on kliendid väga hästi vastu võtnud. Mitmed, kes ei soovi pensioniperioodil investeerimisriski võtta, on seda võimalust aktiivselt kasutamas,“ sõnas Kollom.

2001. aastal käivitunud pensionisüsteem koosneb kolmest sambast. Esimene (riiklik vanaduspension) peab tagama kõigile minimaalse äraelamise ning seda makstakse palgalt arvestatavast sotsiaalmaksust.

Teise samba ehk kohustusliku kogumispensioni kaudu kogub töötav inimene 2% brutopalgast pensionifondi ja saab riigilt lisaks 4%.

Kolmas sammas ehk täiendav kogumispension võimaldab inimesel ise määrata sissemaksete suuruse ning pensioni väljavõtmise aja ja viisi.

Eesti Kindlustusseltside Liidu (EKsL) liikmetest teevad teise samba pensionikindlustuse väljamakseid Compensa Elukindlustus, ERGO ning SEB Elu- ja Pensionikindlustus.

EKsL on kõiki Eestis tegutsevaid kindlustusandjaid ühendav erialaliit, mis arendab kindlustust ja kahjuennetust ning analüüsib ja avaldab kindlustusstatistikat. EKsL korraldab kindlustusvaidluste lahendamist kindlustuse lepitusorgani kaudu.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias