Kõrge elatustasemega piirkond Euroopa liidus, kus maksab alkohol jalustrabavalt vähe. Kuidas see võimalik on?

 (141)
Alkoholilett välismaal. Foto on illustratiivne
Alkoholilett välismaal. Foto on illustratiivneMobiilifoto: Kristjan Ats Mägi

Kanaari saarte poed ja baarid üllatavad alkoholihindadega, mis vaatamata piirkonna kõrgest elatustasemest eriti madalal püsivad.

Delfi lugeja vihje kohaselt leiab Kanaari saarte supermarketitest 33cl õlle lausa 21 sendiga. Kontrollime vihje järele.

Kanaari saartel tegutseb kolm põhilist poeketti: Hispaania üleriigiline jakett Mercado, sakslaste Lidl ja kohalik Hiperdino. Lidl oma hindu veebis ei märgi ja Mercado nõuab veebipoodi registreerimiseks Hispaania isikut tõendavat dokumenti, seega vaatame viimast.

Hiperdino kodulehel sirvides näeb tõesti jalustrabavaid hindu. 0,75 liitrine Dorado pilsner maksab 0,90 eurot. Väikese purgi Calsbergi saab kätte 0,54 euro eest. Hiperdino üheliitrise omatoodangu saab poest kätte ainult 0,69 euro eest, väike purk maksab 0,23 eurot.

Veel näiteid Hiperdino veebipoest

TripAdvisori foorumites ringi vaadates märgivad mitmed kasutajad, et odavad hinnad ei kehti vaid toidupoodides - ka väljast ostes maksab pindine õlu vaid 1,5-2 eurot. Eestis jääb hind 3-5 euro vahemikku.

Kuidas see võimalik on, et hinnad nii odavad püsivad? Tasub teada, et Kanaari saared kuuluvad küll Hispaania alla, kuid on maksusüsteemi osas autonoomsed. See tähendab, et saartel pole käibemaksu, kuid kasutatakse sarnast, teise nimega kohalikku maksu IGIC (Indirect General Canary Taxes). Tavaliselt on see maksumäär 7% toote väärtusest, kuid alkoholi puhul kehtib 13,5% maksumäär.

Eestis on aga käibemaks 20% ning lisaks kõrge alkoholiaktsiis. Õlle aktsiisimäär on siinmail 16,92 senti etanoolisisalduse mahuprotsendi kohta liitris.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias