KUULA | SA Kiusamisvaba Kool alustas kampaaniat „Kiusamine võib jätta jälje kogu eluks!”, et jõuda oma tegevusega rohkemate koolideni


KUULA | SA Kiusamisvaba Kool alustas kampaaniat „Kiusamine võib jätta jälje kogu eluks!”, et jõuda oma tegevusega rohkemate koolideni
Shutterstock

Delfi Tasku podcast'i „LUUP” järjekordses saates tutvustas SA Kiusamisvaba Kool tegevjuht Triin Toomesaar oma ühingut ja KiVa programmi, millega seoses räägitakse kiusamisest kui probleemist laiemalt. Ühing alustas hiljuti mastaapset internetikampaaniat, kuid süsteemset ja järjepidevat võitlust on Eestis peetud juba viimased seitse aastat. Mis toimub täpsemalt kiusuennetamise köögipoolel?

Koolikiusamist pelgalt lühiajalise töö ja pingutusega ei vähenda – sellise kindla järelduseni on jõudnud mitmed rahvusvahelised uuringud. Eestis kannatab regulaarse kiusamise all vähemalt iga viies kooliõpilane, terve kooliaja jooksul on ohvrirolli sattujaid aga veelgi rohkem.

Kiusamine on korduv ja tahtlik kahjustav käitumine kellegi suhtes, kes ennast selle vastu piisavalt hästi või üldse kaitsta ei suuda. Samas pole sugugi iga konflikt või ka ühekordne kaklus automaatselt kiusamine – kiusamist iseloomustab jõudude ebavõrdsus, mida mõjutavad nii sotsiaalsed ja füüsilised erinevused kui ka inimese sotsiaalne kapital.

Kümmekond aastat tagasi Soomes välja töötatud ning rahvusvaheliselt tunnustatud teadus- ja tõenduspõhine kiusuennetusprogramm KiVa on praeguseks kasutusel juba rohkem kui 20 riigis ning huvi selle vastu aina kasvab. Mida see endast täpsemalt kujutab? Miks on koolidel kasulik sellega liituda ning kuidas saavad inimesed ühingu tegemistele ja seeläbi kiusamise vähendamisele kaasa aidata?

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias