Lee Maripuu: oma kodu soetamist toetavad igakuised meetmed

 (34)
Lee Maripuu
Lee MaripuuFoto: Eero Vabamägi

Swedbanki Eraisikute Rahaasjade Teabekeskuse juhi Lee Maripuu sõnul on igasugused maksusoodustused eraisiku rahalist olukorda toetavad, sest kord aastas saadav rahasüst on praegu paljudele oluliseks abiks jõuludest tekkinud eelarveaukude või suuremate väljaminekute, näiteks kodutehnika või reisikulude katmiseks.

Rääkides aga eluasemelaenu ja oma kodu kättesaadavusest, milleks omal ajal maksusoodustus üldse loodi, siis pigem mõjutavad Maripuu sõnul oma kodu soetamist positiivselt meetmed, mis on regulaarsed ja võimaldavad planeerida oma kulusid ja tulusid igakuiselt – näiteks kindel töökoht, piisavalt suur ja kindel sissetulek või laenaja jaoks stabiilselt soodne laenukeskkond, nt madalad intressid.

„Need suurendavad inimeste finantskindlust ja oma rahaasjade mõistlikku planeerimist ning annavad kindlustunde suurte ja pikaajaliste rahaliste kohustuste võtmisel,“ märkis ta. Kuna Eesti inimesed planeerivad oma rahaasju lühiajaliselt, ühe-kahe kuu lõikes, siis tulumaksutagastusi oma eelarvesse Maripuu sõnul paraku ei planeerita.

„Teabekeskuse uuringud näitavad, et tulumaksutagastus läheb enamasti igapäevaste kulude katteks või suuremateks väljaminekuteks,“ rääkis Maripuu.

Eluasemelaenu intressikulu maksutagastuse ülempiir on aastate jooksul jäänud väiksemaks ja ühes EURIBOR-i rekordmadala tasemega kahanevad ka intressidelt saadavad maksutagastused.

Maripuu sõnul tuleb silmas pidada, et kodulaenu intresside maksutagastus ei tähenda leibkonna intressikulu automaatset vähenemist tulumaksuprotsendi võrra, sest selleks et inimene üldse saaks maha arvata kulutusi (koolituskulud, III samba sissemaksed, annetused ja kingitused, eluasemelaenu intressid jm) ja kasutada ka alates teisest lapsest suurenevat maksuvaba tulu täies mahus, peab leibkonnal olema piisavalt suur tulumaksuga maksustatav tulu ehk sissetulek.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias