Libedad teeolud ei hirmuta: üle poole bussireisijatest jätab turvavöö kinnitamata

 (5)
 Lux Express Lounge'i busside tutvustus
Foto: Madis Veltman

Eesti bussireisijate seas läbi viidud küsitlus näitas, et vaid pooled kinnitavad bussis alati turvavöö. Samas vastas kümnest küsitletust üheksa, et autos nad turvavööd lahti ei jäta. Olukorra parandamiseks korraldatakse koostöös politsei ja maanteeametiga teavituskampaania.

Vastanud tõid välja, et neil puudub bussis turvavöö kinnitamise harjumus ning bussiga reisitakse turvavööta, sest selle kasutamine tundub ebamugav.

Samuti loodetakse professionaalse bussijuhi oskustele ning bussisõit tundub reisijatele juba niigi piisavalt turvaline. Vaid 49,7 protsenti Eesti bussireisijatest kinnitab alati turvavöö, autos kasutab alati turvavööd 90,5 protsenti küsitletutest.

Selleks, et järjest rohkem reisijad mõtleksid turvalisusele ja kinnitaksid bussides turvavöö korraldavad politsei, maanteeamet, bussiettevõtted Lux Express ja Simple Express ning Tallinna bussijaam novembris teavituskampaaniat “Kinnita bussis turvavöö!”. Kampaania juhib tähelepanu, et lisaks professionaalsele bussijuhile, tehniliselt korras bussile, liikluseeskirjadest kinnipidamisele ja nõuetele vastavatele teeoludele, tagab reisija turvalisuse suurel määral ka tema enda käitumine.

Politseikapten Sirle Loigo sõnul peab turvavöö kinnitamine bussis olema sama loomulik kui autos. „Ka kõige kogenum juht ei saa ette näha ootamatusi liikluses nagu takistus teel või tehniline rike. Sarnaselt bussijuhile, kes teeb omapoolt kõik, et reisijad jõuaksid turvaliselt sihtpunkti, peavad ka pardal olijad enda ohutusele mõtlema,“ rääkis politsei- ja piirivalveameti juhtivkorrakaitseametnik.

Seotud lood:

„Sõidukid muutuvad aina turvalisemaks ja targemaks, kuid turvavööle alternatiivi ei ole. Seda tähtsam on, et seda ka kasutatakse.“ Loigo lisas, et turvavöö võib elu päästa vaid siis, kui see on õigesti kinnitatud. „Bussis, kus on turvavöö olemas, on selle kasutamine kohustuslik. Lisaks enda kinnitamisele tuleks võimalusel ka lahtised esemed kinni panna,“ soovitas Loigo.

Maanteeameti ennetustöö osakonna eksperdi Diana Okase sõnul on äärmiselt oluline teada, et kui reisija on bussis turvavööga kinnitatud, kuid tema kõrval, ees või taga istub reisija, kes on turvavööga kinnitamata, ei ole see sõit sellegipoolest turvaline.

„Avarii korral võib turvavööga kinnitamata reisija teistele bussis viibijatele tohutu massiga otsa lennata. Näiteks 50 kilomeetrit tunnis liikuvas sõidukis ilma turvavööta istuv 80 kilo kaaluv täiskasvanu paiskub äkkpidurduse korral inertsi mõjul liikuma 4–5-tonnise raskusena. Sellisel juhul ei jää terveks keegi,“ selgitas Okas.

Lux Express viis reisijate küsitluse läbi kõikides Lux Expressi bussides nii rahvusvahelistel marsruutidel kui ka siseliinidel. Kokku vastas küsitlusele 9202 inimest, sh ka 2222 Eestist.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias