Lõunanaabrite kiirabi on kriisis: väljakutseid täidavad residentuuris õppivad üliõpilased

 (11)
Lõunanaabrite kiirabi on kriisis: väljakutseid täidavad residentuuris õppivad üliõpilased
Foto: Kuvatõmmis

Võimalust minna varajasele pensionile kasutas Lätis korraga 77 kiirabiarsti või -spetsialisti. Nende asendamiseks napib inimesi, kes oleksid sertifitseeritud, mistõttu kõlbavad aseaineks ka üliõpilased, kel alles residentuur pooleli, vahendab Mixnews Läti ajalehe Latvijas avīze uudist.

Seaduse järgi võib Lätis meditsiinitöötaja minna pensionile 55-aastaselt, kes on vähemalt 20 aastat töötanud. Läti kiirabibrigaadid koosnevad kahest arstist ja autojuhist. Arst või tema assistent peavad olema sertifitseeritud professionaalid. Praegu leviva töötajate puuduse tõttu ei suuda Läti kiirabisüsteem seda nõuet tagada.

Ühes kiirabibrigaadis töötav Ramona Galsone on residentuuri läbiv günekoloogia üliõpilane ning Agris Vilnis on kuuenda aasta üliõpilane, kes töötab kiirabis juba kolmandat aastat. Kummagil pole nõutud tunnistust, et kiirabis töötada, kuid Ramona kinnitab, et nad on valmis igasugusteks situatsioonideks. Ramona on see, kes meeskonda juhib.

Temal on ühtlasi ka õigus otsustada patsientide terviseseisundi üle. Kui midagi jääb ebaselgeks on neil väljakutsekohas alati võimalus pidada ühendust kolleegidega. Samas tunnistavad noored, et telefoni teel saadud abil on alati oma riskid.

Läti kiirabijuht Villeret Samite ütleb, et 85 protsendil brigaadidest on nõutud sertifikaatidega töötajad olemas. Töökäte puuduse tõttu ei suudeta praegu tagada seda, et see oleks nii 100 protsendil juhtudest.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias