Lugeja: miks ei ole Amazonist võimalik enam Eestisse kaupa tellida?

 (153)
Foto on illustreeriv
Foto on illustreerivFoto: Eero Vabamägi

Kasulikuga võttis ühendust lugeja, keda hämmastab see, kuidas on muutunud Amazoni veebipoodide kojuveo poliitika. Mitmed müüjad, kelle kaubavalikust oli veel aasta tagasi võimalik tooteid ka Eestisse tellida, siia kojuveo võimalust enam ei paku. Lugeja tunneb huvi, kas tegemist on laiema trendiga.

"Näiteks kuulus Ankeri firma, kes akupankasid tarnib, ei müü enam enda tooteid Eestisse," selgitab lugeja.

Sama probleem tekkis ka mitmete teiste kauplejatega. Chilipoweri-nimelise tootja kaubavalikust kaamera akusid valides selgus, et ka antud müüja enam Eesti kliente ei teeninda: "Ostsin eelmise aasta oktoobris samast kohast sama toote samalt ostjalt. Tahtsin taas osta, aga ei saanud," kirjutab lugeja.

Eesti E-kaubanduse liidu juhatuse esimees Signe Kõiv ütles, et probleem on käesoleva aasta 1. aprillil muutunud IATA eeskirjadega rahvusvahelistele lennusaadetistele.

"Alates 1. aprillist on Rahvusvaheline Lennutranspordi Ühendus (IATA) tõhustanud üksikute saadetistena liikuvate liitiumakude transportimise regulatsiooni. Selliste esemete ohutu lennuvedu ja IATA eeskirjade järgimine on saatja seaduslik kohustus, olgu selleks era- või äriisik," ütles Kõiv.

"Võimalik, et Amazonis tegutsevad tootjad või edasimüüjad on muutnud eraldisseisvate liitiumakude piiriülese e-kaubanduse reegleid uuest regulatsioonist lähtuvalt, selgitas ta. Tema sõnul ei puuduta see kindlasti ainult Eestit, vaid rahvusvahelist tarnet üldisemalt.

Seotud lood:

"Lugeja poolt toodud näited puudutasid patareisid ja akusid, mis jäätmeseaduse käsitluses kuuluvad probleemtoodete hulka," selgitas ta.

Kõiv toob veel välja, et kuna tootja on kohustatud tagama tema turule lastud probleemtootest tekkivate jäätmete kogumise ja nende taaskasutamise või nende kõrvaldamise ja omama selle kohustuse täitmiseks piisavat tagatist, võib see samuti teatud toodete tarnet raskendada.

"Patarei ja aku turustaja on kohustatud oma müügikohas tasuta tagasi võtma turustatava patarei või akuga sama liiki patareist või akust tekkinud jäätmed. Võimalik, et probleemtoodete piiriülene müük on tootja poolt piiratud objektiivsetel põhjustel, kuna sihtriigi õigusnormid võivad olla erinevad ning tarne ja jäätmekäitluse korraldamine võib olla raskendatud," sõnas Kõiv.

Hea lugeja, kui ka sinul on olnud probleeme Amazonist tehnikavidinate tellimisega või oled, vastupidi, e-poe teenusega väga rahul, kirjuta meile enda kogemusest aadressil vihje@kasulik.ee!

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias