Lugeja mure: arestitud konto omaniku maksutagastus hõljub kahe riigiasutuse vahel, samal ajal tiksub võla viivis

 (45)
Võlad
Foto: Scanpix, Panther Media

Toimetusele kirjutas lugeja, kelle konto on arestitud, et ammune võlg tasuda. Nüüd, mil tagastati esitatud tuludeklaratsioonide järgi enammakstud tulumaksu, on sellistel võlgnikel tarvis teistest kauem oma tagastust oodata. Samal ajal tiksub aga võla viivis.

Lugeja kirjutab: „Kirjutan teile oma pahameelest, kuidas kaks riiklikku organisatsiooni koorivad viiviseid võlgnike arvelt. Räägin teile, kuidas Harju Maakohus ja maksu- ja tolliamet viivitavad tuludeklaratsiooni väljamaksmisega kasumi teenimise eesmärgil. Nimelt on mul pangakontod arestitud, seoses võla sissenõudmisega.

Mul on sõlmitud igakuine maksegraafik, kus ma tasun igakuiselt oma võlga. Kuna olen üliõpilane ja maksan oma õpingute eest, siis sain tulumaksutagastuse summas ligi 320 eurot.

Kohtutäitur esitas võlanõude maksu- ja tolliametile nii, et mu tagastus läheb automaatselt neile. Siit tuleb aga kogu loo point. Tavakodanikele maksti välja enammakstud tulumaks juba kaks nädalat tagasi. Kohtutäituritele makstakse nõuded välja alles aprilli keskel.

Põhimõtteliselt on minu raha õhus kahe organisatsiooni vahel, mille mõlema esindajateks on riik.

Samal ajal jookseb edasi aga viivis. Kujutage ette, mis summasi teenib riigikassa selle pealt. Maksuamet ei maksa väljakohtutäituritele nõutud summasi selle eesmärgiga, et võlgnikel viivis suureneks.

Kujutage ette paljudelt inimestelt on kohtutäitur igal aastal teinudnõude tulumaksutagastuse osas. Teadlikult kaks riiklikku organisatsiooniviivitavad üksteisele rahade maksmisega eesmärgiga teenida suuremat viivist. Kuna minu võlg oleks tasutud, kui maksu- ja tolliamet teeks ülekande kohtutäiturile. Seda ei tehta aga teadlikult, kuna võlgnikutelt tuleks viimsenikõik välja pigistada.

Seotud lood:

Minu võlgnevus sai alguse 75-st eurost mitme aasta tagusest Starmani arvest. Tänaseks päevaks on kogu võlanõue ligi 10 kordne. Võlgnevus oleks tasutud, kui kaks riiklikku organisatsiooni teeksid oma tööd kiiremini. Ma kujutan ette mitmeid tuhandeid inimesi on minuga samas seisus.

Raha on kinni kahe riiklikku organisatsiooni vahel ja võlgnevuse pealt jookseb igapäevaselt viivis 0,05 protsenti. Kuu aja peale mitmelt tuhandelt võlgnikult seda sisse kasseerides saab riigikassa päris suure lisa. Minu arust on alatu selline käitumine kahe riiklikku organisatsiooni poolt."

Kommenteerib maksu- ja tolliameti pressiesindaja Mailin Aasmäe.

Inimesel on oma tulude deklareerimise õigus 31. märtsini, mis tähendab, et kuni selle ajani on tal õigus ka oma deklaratsiooni muuta ja uuesti esitada. Meie praktika näitab, et need, kellel on kohtutäituri nõuded peal, seda ka palju kasutavad. Põhjuseid on mitu, näiteks leiab deklareerija, et tal on kasulikum teha ühisdeklaratsioon või siis avastab, et mingid tulud on jäänud deklareerimata. See, et ootame kohtutäituri kannetega deklareerimise perioodi lõpuni, aitab vältida ka sellist olukorda, kus inimene esitab deklaratsiooni ära, meie teeme kohe edasikande kohtutäiturile, aga inimene muudab vahepeal uuesti oma deklaratsiooni, mis ka tagasisaadavat summat muudab ja halvemal juhul võib siis tekkida olukord, kus ta jääb võlgu maksu- ja tolliametile ehk kohtutäituri intressile lisanduks ka riiklik intress.

Edasikande kohtutäiturile teeme kohe aprilli alguses peale tulude deklareerimise perioodi lõppu.

Reeglina toimetab kohtutäitur ikkagi selliselt, et kui inimene on sõlminud maksegraafiku ja sellest kinni peab, siis kohtutäitur tulumaksutagastust ei aresti.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias