Luminor hoiatab koroonaviirust ära kasutavate petiste eest

 (5)
Säästmine.
Säästmine.Foto: Argo Ingver

Seoses koroonaviiruse levikust tingitud olukorraga sagenevad ka erinevad pettusekatsed, mistõttu kutsub Luminor inimesi üles ülimale tähelepanelikkusele ning mitte jagama võõrastele oma pangaandmeid. Iga päev luuakse tuhandeid koroonaviiruse teemalisi pahatahtlikke veebilehti ning tehakse petukõnesid, mille eesmärk on pahaaimamatutelt inimestelt raha välja petta.

Luminori infoturbespetsialist Elvis Rannak selgitab, et petturid kasutavad erakorralist olukorda ära erinevate petuskeemide läbiviimiseks. Näiteks üritatakse koguda inimeste andmeid, et neid siis kuritegelikul viisil ära kasutada.

„Suurenenud on ka petukõnede arv, kus koroonaviirusega seotud ettekäänete alusel palutakse inimestel edastada helistajale oma pangaandmed ja ligipääsuparoolid. Sellistele petuskeemidele on viidanud ka politsei ning andmete edastamisel võib tulemuseks olla pangaarve tühjendamine. Soovitame inimestel olla väga tähelepanelikud ja sellised kõned koheselt lõpetada,“ rõhutas Rannak.

„Lisaks tasub olla ettevaatlik ka kõikide koroonaviirusele viitavate e-kirjade ja veebilehtede osas. Petturid kasutavad praegu valitsevat olukorda agaralt ära ning seepärast tuleb iga kirja ja lehe õigsuses erilise hoolega veenduda, et mitte sattuda andmepüügi ohvriks,“ ütles infoturbespetsialist.

„Praeguses olukorras tuleks suhtuda kahtlusega kõikidesse pöördumistesse, milles palutakse teil uuendada, sisestada või kontrollida oma andmeid – isegi kui need näivad pärit usaldusväärsest allikast. E-kirjas viidatud veebilehti ja lisatud manuseid on soovituslik avada ainult juhul, kui olete täielikult veendunud, et saatja on see, kellena ta ennast esitleb. Vajadusel võib alati konkreetsesse ettevõttesse helistada ja uurida, kas nad on sellise kirja välja saatnud või mitte,“ lisas Rannak.

Luminori infoturbespetsialist paneb inimestele südamele, et telefoni ja interneti teel pangaandmete ning paroolide küsimine viitab otseselt pettusele ning neid andmeid ei tohi mitte mingil juhul jagada. Soovitatav on pettuste ohust teavitada ka oma perekonda ja tuttavaid.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 1. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis. Loe lähemalt Välisministeeriumi kodulehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias