Lux Expressi buss väljus Võrust pooltühjalt. Neli reisijat jäeti kummalisel põhjusel pika ninaga

 (113)
Uudist täiendatud kell 13.11
Võru
Võru bussijaam.Foto: Taavi Arus

Võrust Tartusse reisida soovinud mees ei saanud pooltühjale bussile piletit, kuna Tartust pealetulijatele oli buss välja müüdud.

Argument, et klient sõidakski vaid Tartuni, polnud bussijuhi jaoks määrav - buss oli välja müüdud ja süsteem ei võimaldanud pooltühja bussi reisijat lasta ka juhul, kui viimane oleks sellele peale maksnud.

Argo plaanis sõita Võru-Tallinna 16. juuni hommikul kell 9.45 Võru bussijaamast väljuma pidanud Lux Expressi bussiga. Sihtkohaks oli Tartu.

Kuna buss oli peaaegu tühi ja pealeminejaid omajagu, mõtles mees, et käib Võru bussijaama kohvikust läbi ja ostab ajaviiteks pudeli vett.

Bussi juurde naasnud, ootas Argo pealesaamist. Enne teda oli veel kolm reisijat. „Järsku selgus, et kõik piletid on välja müüdud ja buss sõidab ilma meieta ära. Samas oli buss pooltühi," väljendas Argo imestust.

Selgitust küsides tuli välja, et bussi Tartu-Tallinna liiniosa on välja müüdud inimestele, kes tulevad peale Tartust. „Selle peale ütlesime, et meid ei olegi Tartust kaugemale vaja viia, aga vastus bussijuhilt tuli resoluutne - pileteid ei ole võimalik rohkem müüa," jutustas Argo ümber kummalist vahejuhtumit.

Reisijad pakkusid isekeskis veel välja võimaluse, et ostavad pileti Tallinna, aga lähevad maha Tartus, kuid ka see variant ei sobinud. „Bussifirmale olnuks see ju kasum missugune! Aga ka sellest keelduti. Seda meile kohapeal selgeks teha ei suudetud, et buss võib Tartust küll inimesi peale võtta, kuid mitte seal kedagi maha panna," viitas Argo hilisemale Lux Expressi infotelefonilt saadud infokillule.

Seotud lood:

Bussijuhi ainsaks selgituseks jäi, et ta ei saa ega tohi ja pole ette nähtud. „Pani ukse kinni ja sõitis pooltühja bussiga Tartusse. Mina, kes ma tavaliselt ostan internetist pileti, poleks eales osanud arvata, et Võru-Tallinna buss on nii täis müüdud, et ka juba Võrust bussi pealt ei saa piletit osta," oli Argo pettunud.

Lux Expressil pole Võru-Tartu liiniluba

Lux Expressi infoliinile helistades sai neljane, pika ninaga jäänud reisiseltskond selgituseks, et firmal pole Võru-Tartu liiniluba.

See-eest on Lux Expressil olemas Võru-Tallinna ja Tartu-Tallinna liiniluba. Ehk et buss sõidab korraga kahel liinil.

Argo sai telefonivestlusest bussifirmaga jälile veel ühele huvitavale asjale - nimelt lisaks nimetatud kahele liinile teenindab Lux Express oma teel ka kolmandat. „Buss tuleb Luhamaalt Võrru. Luhamaalt võtab ta peale Moskvast saabunud Lux Expressi reisijad. Seda, et buss niimoodi sisuliselt kolme liini teenindab, kusagil kirjas pole," lisas Argo.

Argo imestab, et kuidas on bussifirma lasknud sellisel olukorral tekkida. „Nii on teoreetiliselt ju võimalik, et Tartust pealetulevad reisijad võivad interneti teel bussi täis broneerida ja Võrust ei saa ühtegi inimest peale võtta ning buss peab tühjalt Tartusse sõitma," näitlikustas Argo võimalikku kurioosumit.

Probleemile tuleb lahendus sügisel

Lux Expressi juhatuse esimees Hannes Saarpuu selgitusel pole tõesti bussifirmal maanteeameti poolt väljastatud liiniluba Võru-Tartu liinil. Seetõttu ei tohi ettevõte Võrust Tartusse pileteid müüa.

Maanteaameti poolt on Lux Expressile väljastatud liiniluba üksnes Võru-Tallinna ja Tartu-Tallinna liinide teenindamiseks.

 „See tähendab, et Võrust Tartusse sõitmiseks peavad reisijad valima teise bussi," ütleb Saarpuu, kes nõustub, et kehtivast ühistranspordiseadusest tulenevad piirangud on nii ettevõttele kui ka reisijatele ebamugavad.

Ühistranspordiseaduse muudatused, mis avavad turu kommertsveoliinidele hakkavad kehtima oktoobri alguses. „See tähendab, et bussifirmad saavad laieneda mitmetele uutele liinidele, kus see on täna võimatu kehtiva regulatsiooni tõttu," märkis Saarpuu.

Tekkinud olukord Võru-Tartu liinil ja ka teistel väljumistel, kus liinide arv on samuti regulatsiooniga piiratud,  laheneb Saarpuu kinnitusel sügisel. „Usun, et ühistranspordi seaduse muudatustega kaasnev turumajanduse reeglite laiem kasutuselevõtt toob Eesti ühistransporti uue ajastu, millest võidavad eelkõige reisijad," lisas Saarpuu.

Loe veel

Olukord, millele viitab reisija, et võib juhtuda, et kogu buss on müüdud välja Tartu ja Tallinna vahel ning Võrust peale ei saa, võib juhtuda enamikel siseriiklikel liinidel, selgitas Saarpuu. „Kui on näiteks liin Tallinn-Rakvere-Narva ja 56 inimest on ostnud eelmüügist pileti Rakvere-Narva, siis ongi võimalus, et buss väljub Tallinnast tühjalt, kui keegi Rakverre sõita ei soovi. Selles mõttes pole antud olukorras midagi erandlikku," ütles Saarpuu Lux Expressi kaitseks.

Target
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias