Märgiline sündmus? Maailma parimad pead ei saa öösel magada. Kuidas lahendada müstiline "Haigus X" probleem?

 (9)
Märgiline sündmus? Maailma parimad pead ei saa öösel magada. Kuidas lahendada müstiline "Haigus X" probleem?
Foto: Kenzo Tribouillard, AFP

Veebruarikuu kahel päeval kogunes Genfis Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ekspertide komitee. Eesmärgiks oli identifitseerida patogeenid, mil on võime tappa miljoneid, aga millele ei ole piisavat või üldse mingit ravi. Kirja pandi haigused, mis võivad võtta pandeemia või epideemia mõõtmed. 2018. aasta nimekirjas oli aga üks nimi, mida seal varem olnud ei ole, kirjutab The Telegraph. Osalt on see praeguse närvilise poliitilise õhkkonna tulem.

Juba varem teada jubedate haiguste nagu Ebola, Zika ja SARS kõrval oli 9 nime seas Haigus X.

Tegelikult ei ole tegemist uue patogeeniga vaid sõjaväelaste keeles „tuntud tundmatuga". See on haigus, mille põhjustab bioloogiline mutatsioon, õnnetus või terrorirünnak. See tabab maailma ootamatult ja levib kiiresti.

Seda võrreldakse 1918-1920 kuni 100 miljonit inimest tapnud hispaana palavikuga. Haigus X on katastroof, mida keegi ette näha ei oska.

„Haigus X on teadmine, et tõsise rahvusvahelise epideemia võib põhjustada patogeen, mida veel ei teata," ütleb WHO.

Seda ei lisatud nimekirja mitte meie hirmutamiseks vaid kinnituseks, et globaalne tervishoiuringkond mõtleb ka neile probleemidele, mis ei ole ette prognoositavad.

Peamiselt on uue "haiguse" levitajaks biorelvad või koduloomad. Mitmete maailma riikide puhul võib arvata ja uskuda, et neil on arsenalis ka biorelv. Seni ei ole neid eriti kasutatud, aga kaua on kardetud, et nii see ei jää. Et peagi jõuavad biorelvade „retseptid" ka terroristide kätte.

Kõige tõenäolisem on aga see, et koduloomad hakkavad massiliselt haigestuma metsloomade haigustesse, mis omakorda kanduvad edasi inimestele.

Veel üks murekoht on aga olemasolevate haiguste pidev muteerumine, mis tähendab, et need ei allu enam ühel hetkel ravile.

Mida WHO siis plaanib? Peamine märksõna on „valmisolek" ehk kiire reageering ja maailma eri piirkondade tervishoiusüsteemide võrdsustamine, et iga haiguskolle võimalikult kiiresti lukku panna. Paljud eksperdid kardavad aga, et maailmas ei ole piisavalt meditsiiniasutusi ega võimekust, et probleemi korral sellest jagu saada.

Loe pikemalt The Telegraphist.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias