Mis toimub? Küttepuude hind tegi taas rekordi, langust lähiajal oodata pole

 (142)
Mis toimub? Küttepuude hind tegi taas rekordi, langust lähiajal oodata pole
Foto: Ester Vaitmaa

Erametsakeskus kirjutab oma 2018. aasta kolmanda kvartali aruandes, et küttepuiduturul on jätkunud mõõdukas, kuid pidev hinnakasv ja nii juba 2017. aasta algusest peale.

"Veebruaris ületas hind 30 euro/tm piiri, mais 31 euro piiri ja jõudis kolmandaks kvartaliks tasemele 31,71 eurot. See on taas uus hinnarekord. Aastaga on hind kasvanud 31,1% ja viimase 21 kuuga (2017. a algusest) 55,5%," kirjutab Erametsakeskus.

Riigimetsast müüdav küttepuit on viimase kolme kuuga 0,6% kallinenud. Aastataguse ajaga võrreldes on hind kasvanud 5,1%. RMK poolt koju toodav eratarbijale mõeldud küttepuidu hind viimase kolme kuuga kallinenud ei ole.

"Majandusel läheb jätkuvalt hästi ja puiduhinnad on head. Paljude sortide lõikes on hinnad jõudnud kas oma rekordtaseme lähedale või ongi läbi aegade kõrgemad," kirjutab Erametsakeskus.

"See on on viinud selleni, et ettevõtete kasumid on vähenenud isegi siis, kui on suudetud väljamüüdava toodangu hinda tõsta. Lisakoormust ettevõtetele on andnud tööjõupuudus, kasvav palgasurve ning kõrge kütusehind."

Keskus märgib, et arusaadavalt nii kõrged puiduhinnad lõputult kesta ei saa ning esimesena võib hinnakorrektsiooni oodata paberipuidule. "Kuidas reageerib puiduturg Euroopas küllaltki suurtele metsakahjustustele, on praegu keeruline hinnata. Kindlasti suurendab see ajutiselt teatud regioonides suuremat pakkumist kütte- ja paberipuidu ning madalamakvaliteedilise palgi osas. Juhul kui majanduses suuri vapustusi ei tule ja tormid jätavad meie metsad puutumata võiks eeldada, et suurt hinnalangust palkide ja küttepuidu osas ei tule. Oleme metsaomaniku jaoks jätkuvalt viimase kümnendi parimas turusituatsioonis ja arukas oleks seda kasutada."

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias