Munakriis jõudis Eestisse. Kanamunade hinnad tõusid märgatavalt

 (29)
Dava Foods juht Vladimir Sapožnini
Dava Foods juht Vladimir SapožniniJulia-Maria Linna

Euroopa munakriis on tõstnud värskete munade jaehinda Eestis 25%, samuti on tõusnud munatoodete ja -pulbrite hinnad. Dava Foods Estonia juht Vladimir Sapožnin näeb munade hinnasurve jätkumist ka lähikuudel.

Eesti munatööstuse Dava Foods juhi Vladimir Sapožnini sõnul on neljateistkümnes Euroopa riigis toodetud kanamunadest leitud pesitsiid Fipronil otseselt mõjutanud kogu Kesk-Euroopa, aga ka Baltikumi munaturgu. “Sisuliselt on Euroopas puudu 25 miljonit munejat kana ja on tekkinud munakriis, mis on muna hinna viinud hüppeliselt üles,” ütles Sapožnin.

Ta lisas, et eriti teravalt on see probleem tunda Saksmaal, kus omatoodang katab ainult 80% vajadusest ja 20% on riigil tulnud importida. Arvestades Saksamaa elanikonna suurust on 20% väga suur munade arv. Kuna Saksamaa munatarbimine on üks suuremaid Euroopas, siis Saksamaa muna turuhind määrab ka üldised muna hinnatrendid. “Pakkimata ja sorteerimata tööstusliku muna hind Euroopas on tõusnud alates augustist 230% ja tõenäoliselt kestab see hinnaralli kuni lihavõteteni,” sõnas Sapožnin.

Sapožnin toob esile, et munade hinnatõus on selgelt mõjutanud nii värskete munade jaehinda kui ka toiduainete- ja pagaritööstustele mõeldud munatoodete ja –pulbrite hinda Eestis. “Värske muna jaehind on tõusnud orienteeruvalt 25% ja ma ei näe, et see lähikuudel võiks oluliselt langeda,” ütles ta.

Ta tõi näiteks, et kui suvel maksis L-suuruses munade 10-pakk 1,25€, siis nüüd keskmiselt 1,41€. “Munakriisist tulenev surve hindadele mõjutab paraku nii Eesti tavatarbijat kui ka meie toiduainetetööstusi, pagariärisid ja HoReCa sektorit,”nentis Sapožnin. Sapožnin rõhutab, et DavaFoods Estonia munad on kontrollitult fipronilivabad ning Saksamaa laborist saabunud ametlikud testitulemused kinnitavad, et kõik Eggo-kaubamärgi all müüdavad kanamunad on puhtad ja ei sisalda taimekaitsemürki.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias