M.V.Wooli ümber toimuv on Eesti kalamüüki tunduvalt langetanud, keerulises seisus ka eksport

 (73)
Eesti kala nädala avamine Telliskivis
Eesti kala nädala avamine TelliskivisFoto: Madis Veltman

Statistikaamet teatas täna, et värske kala hind on oktoobris langenud 28 protsenti. Eesti Kalaliidu juhataja Valdur Noormägi sõnul olukord nii hull ei ole, kuigi sektori toimimisele on M.V.Wooli ümber toimuv negatiivselt mõjunud.

Kalaliidu juhataja sõnul on mõned hinnad küll langenud, kuid näiteks kilu ja räime hind on üles läinud. “Järgmisel aastal on püügikvoodid väiksemad,” põhjendab Noormägi. Samas on mageveekala hind stabiilselt tõusnud. “Langenud on hind ainult vikerforellil ja lõhel, seda umbes 15-20 protsenti,” ja lisab, et selle põhjuseks on pigem hinnamuutus maailmaturul, mitte listeeria.

Küll aga on M.V.Wooli ümber toimuv vähendanud kala tarbimist Eestis. “Inimesed ostavad kala vähem, mitte ainult lõhet ja vikerforelli, vaid ostetakse ka teisi kalu vähem,” nendib Noormägi. Üks põhjustest on M.V.Wooli tehase ümber toimuva meediakajastus, mis tarbijaid segadusse ajab. “Negatiivne on see, et meie meedia kajastab seda nii, justkui iga leitud bakter on kahjulik ja siis seda süües sureb inimene kohe ära. See on müüke 15-20 protsenti alla toonud.”

Eesti tarbija on väga hinnatundlik, seega tehakse mitmeid sooduskampaaniad. “Kui sul on võimalus saada 200 grammine pakend 100 grammise hinna eest, siis seda ostetakse. Ka M.V.Wooli ostetakse, meie tarbija jaoks on oluline hind.”

Seotud lood:

Suur segadus Wooli ümber teeb ekspordi kõigile keerulisemaks

Eesti kalandus on põhiliselt ekspordile suunatud, koduturg mõjutab kalamüügiga tegelevaid ettevõtteid vähem. “Kõige hullem on see, et tänu sellele listeeria-jamale, millel ei ole objektiivset kajastust, on hakanud välispartnerid meilt igasuguseid garantiisid nõudma. Tavaliselt tähendab see seda, et sa pead mingi rahasumma andma enda partnerile hoiule. Kui sinu tootega või logistikaga midagi juhtub, siis partner katab kulud nendest rahadest ära,” põhjendab Noormets.

Probleem on aga selles, et üldiselt ei ole kalanduses tegutsevatel ettevõtetel sellises mahus käibevahendeid, mida garantiiks anda. Välispartnerid ei nõua garantiisid ja analüüse ainult lõhele ja vikerforellile, vaid ka teistele toodetele.

“Need asjad ei ole üldse odavad. Me siin võitleme näiteks Šveitsi partneriga, et saada kümme senti kilo pealt rohkem, see oleks juba oluline võit. Ei ole nii, nagu kalaärimees oleks suur rikkur,” tõdeb Noormets.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias