Niiduki pika eluea saladus peitub õiges hoolduses


Eksperdid soovitavad pärast igat töötamist muruniidukit suisa pesta ja kellel on olemas survepesur, võiksid seda kindlasti teha.
Eksperdid soovitavad pärast igat töötamist muruniidukit suisa pesta ja kellel on olemas survepesur, võiksid seda kindlasti teha. Kaup24.ee

Muruniiduki kasutamises pole iseenesest midagi keerulist ja igaüks saab hakkama ka selle jooksva või hooajalise hooldusega. Küll on aga oluline teostada hooldustöid pidevalt, sest just pisiasjade tõttu võib niiduki eluiga jääda tunduvalt lühemaks.

Paljud arvavad, et muruniiduki puhul piisab ühekordsest hooldusest kas enne või pärast hooaja lõppu. Tegelikult pole see kaugeltki nii, sest niidukit on vaja hooldada ka igapäevaselt. Rääkides aga seadme hooajalisest hooldamisest, tuleb siinkohal arvestada sellega, et hooldus on vaja teha pigem sügisel hooaja lõppedes, mitte kevadel enne uue niitmishooaja algust.

Uued muruniidukid hea hinnaga

Kui aastaid vana niidukiga on siiski rohkem probleeme kui töörõõmu, leiate uue muruniiduki e-poe Kaup24.ee tootevalikust.

Väiksemasse aeda sobib hästi kõrgelt hinnatud elektriline muruniiduk Hecht 1233, suuremasse bensiinimootoriga Makita PLM 4622N2.

Ka robotniidukid on Kaup24-s olemas.

Kuidas muruniidukit sügisel hooldada?

  • Vahetage õli. Õli vahetamine just sügisel on oluline seetõttu, et pärast niitmisperioodi on kütuse põlemisjäägid muutnud õli happeliseks, mis tekitab masinas roostet. Seega on oluline juba sügisel niidukisse värske õli panna. Õli vahetamisel tuleb lasta mootoril umbes pool minutit töötada, sest siis muutub õli vedelaks ning seda on karterist parem kätte saada. NB! Muruniidukis tuleb kasutada õli, mille parameetrid on ette antud seadme manuaalis ja samuti ei tohi kohe kindlasti kasutada mootoriõli, mis on juba mõnest teisest mootorist läbi käinud.
  • Ärge jätke kütet niidukisse. Seistes kütuse kvaliteet halveneb ning kuna bensiin sisaldab erinevaid vaikaineid, siis võib see põhjustada probleeme mootori töös. Ülioluline on meeles pidada, et kindlasti ei tohi niidukisse jätta bensiini, millele on lisatud biolisandit, ja üldse tuleks muruniidukis kasutada biolisandita kütuseid või spetsiaalset neljataktilistele mootoritele mõeldud alkülaatbensiini. Nimelt annab toornafta rafineerimisel saadud puhastest jääkgaasidest toodetud alkülaatbensiin mootorile pikema kasutusea ja seda võib säilitada pikka aega, kartmata kvaliteedi halvenemist.
  • Puhastage õhufilter. Õhufiltri juures tuleb puhastada õhupuhasti element, kui see on aga väga määrdunud, tuleb see välja vahetada.
  • Keerake maha süüteküünal ja puhastage küünlavahe. Kui küünal enam korralikult ei tööta, vahetage küünal välja.
  • Teritage niiduki tera. Kuna tegemist on erioskuseid nõudva tööga, siis tasub siinkohal pöörduda spetsialistide poole.
  • Puhastage niiduk korralikult. Ülimalt oluline on ka niiduki korpuse põhjalik puhastus, sest märg rohi on happeline ja mõjub niiduki kerele üsna hävitavalt.


Nimekirja teistest kasulikest näpunäidetest leiate mehele.ohtuleht.ee veebis ilmunud artiklist!

Niiduki jooksev hooldus

Hoolduse alla kuulub ka niiduki heaperemehelik kasutamine. Nii tuleb niiduki käivitamisel enne jõulist tõmmet tõmmata rahulikult kuni mootori kompressioonikohani. See ei lõhu starterit ja on inimesele ka jõukohasem. Jooksva hoolduse puhul tuleb silmas pidada, et esimene hooldus tuleb teha masina teatud arvu töötundide järel. Millal täpselt, vaadake niiduki kasutusjuhendist.

Esimesel hooldusel tuleb vahetada õli, puhastada õlifilter ning vaadata üle masina lõikeorganid. Õlivahetus on oluline sellepärast, et uues masinas võivad olla väikesed metalliosakesed, mis jäävad karteri põhja ja mis hilisemal kasutamisel võivad rikkuda mootori.

Igapäevasel kasutamisel tuleb silmas pidada niidukikorpuse puhastamist. Nagu öeldud, on niidetud murumass happeline ja kui jätta korpuse siseküljele paks ja niiske rohumass, siis kiirendab see korpuse korrodeerumist veelgi.

Eksperdid soovitavad pärast igat töötamist muruniidukit suisa pesta ja kellel on olemas survepesur, võiksid seda kindlasti teha. Siinkohal tuleb aga silmas pidada paari nüanssi: niidukit ei tohi pesta, kui mootor on veel töösoe, ja enne pesemist tuleb eemaldada ka küünlapiip.

Samuti peab silmas pidama, et niidukite pesemisel tohib neid kallutada ainult käepideme poole maha. Põhjus selleks on lihtne – keerates muruniidukit külje peale summuti või karburaatori suunas, hakkab õli karburaatorisse või summutisse voolama, mistõttu masin enam ei käivitu.

Kaup24.ee – suur ja soodne valik aiatehnikat internetist!

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias