Ohtlik SEB nimel levitatud õngitsuskiri jätkuvalt liikvel! Loe, kuidas mitte oma rahast ilma jääda

 (26)
Raha
RahaFoto: Oliver Tsupsman

Ligi kuu aja eest levis ohtlik SEB pangakelmus, millega levitati kirja, mis teatas kummalisest tagasimaksest ja suunas inimese võltslehele, mis oli mõeldud panka sissesaamiseks mõeldud andmete õngitsemiseks. Paraku on kiri ikka veel liikvel!

Kiri näeb välja väga sarnane päris kirjadele, mida pank võib saata. Viimast kinnitas ka SEB pressiesindaja Julia Piilmann Kasulikule. Kiri on Piilmanni sõnul liikvel alates 4. novembri hommikust. "Siis toimus uus õngitusrünnak, mis vastab meie poolt kokku pandud TOP 3 petuskeemides kirjeldatud esimesele juhule," rääkis ta.

Ohver kaotas ligi 5000 eurot

Kirjal on olnud politsei- ja piirivalveameti andmetel ohver, kes kaotas ligi 5000 eurot.

Mehele saabus näiliselt SEB pangast kiri, milles teatati tagasimaksest, kirjale oli lisatud tagasimakse link. Mees klikkis lingil ning sisestas leheküljele oma PIN-koodi ning avastas peale seda, et on sooritanud 4777-eurose makse võõrale välismaisele pangakontole. Politsei alustas kelmusjuhtumi uurimiseks kriminaalmenetlust.

Seotud lood:

Politsei soovitused, kuidas pettuse ohvriks mitte sattuda:

ära avalikusta oma PIN koodi ja /või internetipanga paroole; ära anna neid edasi kolmandatel isikutele;
ära hoia pangakaarti ja internetipanga parooli kaarti koos PIN-koodi/salasõnaga. Hoia need alati teine-teisest rangelt lahus, kõige parem kui PIN kood ja salasõna oleksid sul peas. Sama reegel ka ID-kaardi PIN 1 ja PIN2 kohta;
ära sisesta kergekäeliselt oma krediitkaardi numbrit/panga paroole, kui sul neid küsitakse. Pank ei küsi neid sinult kunagi e-maili teel - tal on need tavaliselt olemas. Kui kahtled - helista oma panka ja küsi kas nad koguvad e-mailide teel krediitkaardi numbreid/paroole;

Teadmiseks kelmuse ohvrile

Kui oled langenud kelmuse ohvriks, teata sellest kindlasti politseid. Sellega kaitsed ennast ja teisi. Mida varem politsei kelmusest teada saab ja kelmi suhtes menetlust alustab, seda väiksem on ohvrite arv.

Kui on toimunud manipulatsioonid pangakontoga või on sinu teadmata sinu pangakontolt võetud välja sularaha, siis teavita sellest koheselt panka. Pangaülekannete ja krediitkaardi tehingute puhul on kiire teavitamise puhul lootust, et tehingut ei jõuta lõpuni viia ja pank peatab tehingu/väljamakse.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias