Ole ettevaatlik! Põrandaõlised püksid võivad maja süüdata

 (6)
Foto on illustreeriv
Foto on illustreerivFoto: Kenno Soo

Põranda õlitamine kaitseb ja tugevdab puidu struktuuri ning säilitab selle välimuse, kuid vähesed teavad, et lohakile jäetud õlised tööpüksid on isesüttivad ja võivad ereda leegiga majagi maha põletada.

Põrandaõli pakenditel on küll kasutusjuhendid koos hoiatussildiga peal, kuid need on tihtipeale niivõrd väikeses kirjas, et enamik inimesi ei olegi ohust teadlikud. Seesam kindlustuse kahjukäsitlusosakonna juht Ly Jõhvik selgitab, kuidas põrandaõli siseruumides ohutult kasutada.

Teadmatusest trepp põlema

„Sarnaselt nagu inimesed ei loe ravimite infolehti, et olla teadlikud kõrvalnähtudest, ei loeta ka põrandaõlide kasutusjuhendeid. Mõni kasutaja ei pruugigi teada, et põrandaõliga kokku puutunud tekstiilid võivad kergesti põlema minna,“ rääkis Jõhvik.

„On olnud juhtum, kus põlema läksid seinanagisse rippuma jäetud tööpüksid, mis olid töömehel põranda õlitamise ajal jalas olnud ja millede põlved olid õliseks saanud. Teisel korral süttisid trepile vedelema jäetud õlised puhastuslapid ning maja pääses hullemast tänu tööle hakanud häirest,“ tõi Jõhvik näiteid.

Kindlustusspetsialisti sõnul on ohtlik ka täiesti naturaalne linaõli, millega koosolevad töövahendid ja tekstiilid õhu juurdepääsu puudumisel väga kergesti süttida võivad. „Kortsus lappidel ja hunnikus puitlaastudel puudub hapniku juurdepääs ning tuli võibki süttida.

Seotud lood:

Et vältida iseeneslikku süttimist, peab töövahendid, riidelapid ja saepuru panema kohe pärast töö lõppu väljaspool hoonet asuvasse veega täidetud metallkonteinerisse, hoidma suletud klaastaaras või põletama koheselt. Kindlasti tuleb konteiner vastavalt ohutusreeglitele ka ära viia. Mõned töömehed ütlevad, et piisab ka sellest, kui õlised lapid laiali laotada, et nad vabalt tuulduda saaksid,” teadis Jõhvik.

Nipid, kuidas tulekahju ennetada ja tule korral käituda:

• Veendu, et kodus on töökorras suitsuandur
• Taga siseruumides piisav õhuvahetus
• Kasutatud töövahendite ja lappide utiliseerimisel lähtu toote taaral olevatest ohutusnõuetest
• Tulekahju korral kustuta tuli pulber-, vaht- või CO2-kustuti abil
• Väikesed kogused võib kustutada ka tekiga lämmatades.
• Kustutamisel ei tohi kasutada paljast vett, sest vesi võib põlemist laiendada
• Võimalusel väldi põlemisel eralduvat musta suitsu ja kahjulikke gaase

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias