Omavoliliselt paigaldatud õhksoojuspump toob kinnisvaraomanikule hulga muresid

 (232)
Õhksoojuspump
PakaneFoto: Andres Putting

Omavoliliselt paigaldatud õhksoojuspumbaga kaasneb hulganisti probleeme. Seadustamata pump võib pidurdada kinnisvara müümist või hoone ümberehitamist ja võib tekitada tüli naabritega.

Õhksoojuspump on kütteseade, mille kastikujuline aurusti paigaldatakse hoone välisküljele, kirjutab ERR. Enne paigaldamist tuleb kohalikule omavalitsusele esitada ehitisteatis ning ehitusprojekt.

Tartu arhitektuuriosakonna juhataja asetäitja Signe Sariku sõnul ei pea paljud inimesed õhksoojuspumpa kütteseadmeks ja jätavad dokumendid esitamata.

Sarik rääkis, et seadustamata õhksoojuspumpasid on palju, kuna sellesse suhtutakse kui tavalisse kodumasinasse, mille võib poest osta ja kodus elektrivõrku lülitada.

Seadustamata õhksoojuspump muutub tülikaks siis, kui on soov hakata kinnisvara müüma. Probleem tekib siis, kui soovitakse osta kinnisvara pangalaenuga ja ehitisregister ei ole korras ning õhksoojuspump pole kütteelemendina sisse kantud. Kuna registrisse tagantjärele kandmine võtab aega, võib soovitud müügiprotsess jääda venima.

Õhksoojuspump tuleb kooskõlastada ka naabritega. Signe Sariku sõnul on umbes pooled õhksoojuspumba seadustamise menetlustest sellised, kus kinnistu kaasomanik ei ole pumba paigaldamisega päri. Sellisel juhul pikeneb ka menetluse aeg.

Loe pikemalt ERR portaalis.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias