Petukõned said taas hoo sisse! Kui sulle helistatakse nendelt välismaistelt numbritelt, siis ära mitte mingil juhul tagasi helista

 (90)
Oneplus 6
Oneplus 6Foto: Hendrik Osula

Seekord kimbutavad eestlasi kõned Tongalt. Tagasi helistades ootab sind ilmselt suur telefoniarve.

"Mulle on juba kaks korda tehtud vastamata kõne Tongast. Kaks korda on helistatud, eelmine kord oli reede õhtul kusagil kella 20.00 paiku," räägib üks Tongalt kõne saanud lugeja.

"Googeldades annab palju infot, et seda vastu ei tohi võtta ning see on petukõne, kus vastuvõtmisel või tagasihelistamisel pead maksma teatud summa neile," märgib lugeja.

Petturid lasevad tavaliselt vaid korra kutsuda ning katkestavad seejärel kõne. Tagasi helistades ootab aga ohvrit suur telefoniarve.

Hetkel on teadaolevad petunumbrid järgmised:

+676 8489465
+676 8489464
+676 8489481
+676 8489462
+676 8489463

Hea lugeja! Kui ka sulle on saabunud kahtlane välismaine kõne, siis anna sellest teada aadressil kasulik@delfi.ee

Tele2 märgib, et Tongast ja Nigeeriast tehtavate petukõnede laviin tabas Eestit nädalavahetusel ning Tele2 võrku on tänaseks tehtud vähemalt 20 tuhat kõnet 380 erinevalt telefoninumbrilt. Tele2 tegeleb jooksvalt petukõnesid tegevate numbrite blokeerimisega oma võrgus, kuid palub ka klientidel olla tähelepanelik.

"Teadaolevalt pole ükski Tele2 klient uue petukõnede laine tõttu kahju kannatanud ning palume võõrastele välismaistele numbritele mitte tagasi helistada," kirjutab sideoperaator.

Seotud lood:

Miks petukõnesid meie võrkudesse tehakse?

Süsteem käib nii, et petturite poolt tehakse vastamata kõne ning katkestatakse see – nende eesmärk on, et inimene tagasi helistaksid. Kui ohver helistab tagasi, suunatakse see kõne tavanumbrilt eritariifsele numbrile ja vastab automaatvastaja. Seni, kuni inimene kuulab automaatvastaja juttu, maksustatakse kõne aga väga kõrge tariifiga.

Taolisi petuskeeme on väga raske ennetada, sest väliskõnede puhul on operaatoril väga keeruline teha vahet, millisel juhul helistab klient välisriiki teadmatusest ja millisel juhul tahtlikult.
Tegeleme iga päev võrgu monitoorimisega, et tabada anomaaliaid kõnehulkades.

Mida aga teha, kui helistab kahtlane telefoninumber?

Kui inimene teab, et tal pole ühtegi selles piirkonnas reisivat tuttavat, siis soovitame nendele kõnedele mitte vastata, sest tegu võib olla petuskeemiga. Milles antud juhul skeem seisneb, pole teada, kuid tihti on taolised pettused üles ehitatud nii, et tehakse eritariifselt välismaa numbrilt vastamata kõne ja kui inimene helistab tagasi, teenib numbri omanik sellelt kasu.

Kui inimene on taolisele kõnele vastanud või tagasi helistanud, siis kindlasti tasub oma jooksva kuu saldol edaspidi täpsemalt silma peal hoida, seda saab teha näiteks iseteeninduses. Kui klient avastab kummalisi väljaminekuid oma kõnearvestuses, peaks sellest kindlasti teada andma oma operaatorile.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias