Petuskeem Facebookis, mis võib lõppeda konto kaaperdamisega

 (22)
Petuskeem Facebookis, mis võib lõppeda konto kaaperdamisega
Foto: Scanpix

Facebookis elutses lühikest aega lehekülg, mis väitis end kuuluvat lennufirmale Emirates. Sel lehel lubati vastavalt juhistele tehtud laikide, jagamiste ja kommentaari eest tasuta lennupileteid mistahes maailma sihtkohta ning lisaks veel 5000 dollarit taskuraha.

Võitjad lubati valida juhuslikkuse alusel ning neid lubati teavitada e-kirja teel, vahendab Hoax-Slayer.

Tuleb aga välja, et tegemist on lihtlabase pettusega ning nimetatud Facebooki leht ei kuulu lennufirmale Emirates. Tegemist on tüüpilise laike püüdva skämmiga, mille eesmärgiks on tekitada suur kasutajate hulk nii kiiresti kui võimalik.

Emirates'i ametlikul Facebooki lehel, mille nime taha on Facebookile kohaselt lisatud ka sinine ikoon valge linnukesega, mis on kinnituseks, et tegemist on ametliku lehega, edastab oma klientidele järgmise hoaituse:

Hiljutine kampaania Facebookis, mis lubas tasuta lende, on pettus ning sel pole mingit pistmist Emirates'i lennufirmaga. Meie kliendimängud toimuvad alati ametlikul ja sotsiaalmeedia kanalit pool tõendatud lehel. Emirates on teinud Facebookiga koostööd, et taolised lehed kaoksid. Me palume, et teavitaksite ka ise Facebooki taolistest leidudest.

Taolistest skämmidest ei ole puutumata ka teised maailma suurimad lennufirmad. Kui skämmijad on saavutanud oma lehele soovitud suure numbri laikijaid, pakkudes mitteeksisteerivaid auhindu, muudetakse lehe otstarvet ning hakatakse jagama kõiksugu petturliku sisuga materjale, kuid siis juba palju suuremale kasutajaskonnale. Levinud võte on viia läbi küsitlusi, kus küsitakse kasutaja luba jagada kõiki oma andmeid. Nii saavad skämmijad kätte sinu andmed, halvemal juhul sinu konto.

Alternatiivina võivad skämmijad müüa suure kasutajahulgaga lehe mustal turul ka teistele skämmijatele.

Seega tasub Facebookis olla väga ettevaatlik, milliseid lehti sa laigid ja millistes kliendimängudes sa osaled. Kui loosi lähevad uskumatud pakkumised, siis enamasti need ongi vaid uskumatud.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias