Põhjanaabrid kehtestavad vanusepiirangu sotsiaalvõrgustikes konto avamiseks

 (16)
Põhjanaabrid kehtestavad vanusepiirangu sotsiaalvõrgustikes konto avamiseks
Foto: Vida Press

Soomes jõustub uus seadus, mille järgi ei saa sotsiaalmeedias kontot luua laps, kelle vanem või eeskostja pole selleks luba andnud.

Muudatus puudutab Soome kodanikke. Ametnikud pole veel otsustanud, mis east alates sotsiaalvõrgustikus konto ilma eeskostja looata avada võib, vahendab Yle uudisteportaal.

„Andmekaitseseaduse järgi võiks see vanusepiirang olla 16 aastat, kuid tõenäoliselt saab olema vanusepiir 13 ja 16 aasta vahel," ütles justiitsministeeriumi nõunik Anu Talus.

Piirangu eesmärgiks on kaitsta lapsi surve eest jagada isilikku informatsiooni ilma täie arusaamata sellele järgnevatest tagajärgedest.

Praktikas tähendab piirangu seadmine seda, et tulevikus peavad vanusepiirangu sisse jäävad lapsed saama oma vanemate või eeskostjate loa sotsiaalmeediat kasutada. Ka andmebaaside haldajad peavad tagama, et kasutajad on jõudnud teatud vanusesse.

Justiitsministeeriumi sõnul pole praegu vanusepiir seotud ka kriminaalvastutuse vanusepiiriga, milleks Soomes on 15 eluaastat.

„Kui tekitame riikliku vanusepiiri sellistele teenustele, siis loomulikult on hea see siduda teiste oluliste vanusepiiridega," selgitas Talus.

Vahetult enne jaanipäeva tegi Soome justiitsministeeriumi töörühm ettepaneku andmekaitseseaduse muudatuseks, mis täiendaks jõustunud Eruoopa Liidu üldist andmekaitseregulatsiooni. Uus Soomes kehtima hakkav seadus jõustuks tuleva aasta 25. mail.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias