Prisma ennustas alkoholipiiranguid juba kümne aasta eest ja asus siis alkoholilette eraldama, teised pidi tegema suuri väljaminekuid korraga

 (21)
Alkohol
AlkoholFoto: Anni Õnneleid

Suured jaeketid lähevad 1. juunist kehtima hakkavatele vastu rahulikult, muutused viidi sisse järk-järgult, Prisma alustas poodides eraldustega juba kümne aasta eest.

Prisma Peremarketi kommunikatsioonijuht Piret Lankotsi sõnul nemad praegu muutuvate reeglite kehtima hakkamise eel muutisi tegema ei pidanud. "Prisma eraldas alkoholiosakonna oma kauplustes muust müügipiirkonnast osades kauplustes juba pea 10 aastat tagasi, olles esimene jaekett, kes selle muudatuse ellu viis," rääkis ta.

"Enne uue seadusmuudatuse kehtima hakkamist oleme vaid mõne kaupluse seinu pidanud täiendama ja läbipaistmatumaks muutma," lisas Lankots.

Lankotsi sõnul pandi alkoholiosakonnale esimesena seinad ümber 2008. aastal Rocca al Mare Prismas. "Tegime sellise muudatuse eelkõige osakonna mugavama eraldamise jaoks. Lisaks oli juba siis ka teada, et tulevikus hakatakse suuremat ja selgemat alkoholitoodete eraldamist nõudma," rääkis Lankots.

Alkoholi eraldavad seinad Prisma kaupluses.

Suured väljaminekud muutustele

Rimi Eesti kommunikatsioonijui Katrin Batsi sõnul on tänaseks pea kõik Rimi kauplused jõutud seada selliseks, nagu uus seadus nõuab.

"Väikeste kaupluste osas on seadus veidi paindlikum, sest seal oleks seinte ehitamine ja ala piiramine ebamõistlik. Küll aga oleme ka kõigis 50-s Rimi mini ja ekspress kaupluses tõstnud alkoholi kokku vastavalt seaduses nimetatud tingimustele," rääkis Bats.

Seotud lood:

Suuremates kauplustes on Batsi sõnul leitud lahenduse alkoholi ala varjamiseks selliselt, et see on piiratud kaubariiulitega või vaheseintega vastavalt võimalustele ja vajadusele. "Kokku oleme sellesse projekti panustanud enam kui 150 000 eurot," lisas ta.

Müügile mõju ei paista

Küsimusele, kas alkoholi eraldamine kaupluses võiks müüginumbritele kuidagi mõju avaldada, vastas Lankots eitavalt. "Senise kogemuse põhjal me ei usu, et eraldatud ala tõttu müüginumbrites muudatusi tekiks, pigem on selge mõju alkoholi müügile konkreetselt alkoholi hind," rääkis ta.

Rimi kommunikatsiooniesindaja sõnul ei ole seni, kui riiulid on ümber tõstetud, müüginumbrites mõju näha. "Alkoholi müüki selle ala eraldamine tänaseks eriti mõjutanud pole. Ilmselt on sellest aga täna veel ka vara rääkida," sõnas Bats.

Alkoholi väljapanekupiirangud
Alates 1. juunist jõustuvad alkoholi väljapanekupiirangud, mis kohustavad paigutama alkohoolsed joogid kaupluses teistest kaupadest eraldi ning piirama alkoholi nähtavust väljastpoolt müügikohta. Muudatuste eesmärk on vähendada ennekõike haavatavamate sihtrühmade – laste ja alkoholisõltlaste vältimatut kokkupuudet alkoholiga.

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõuniku Triinu Tähti sõnul mõjutab toote asukoht müügisaalis oluliselt selle läbimüüki. „Alkoholisõltlastel võib ainuüksi tuttava alkohoolse toote nägemine põhjustada tungi alkoholi juua. Seetõttu on oluline muuta alkohol poodides silmaga vähem nähtavaks, et just eriti alkoholitarvitamise häirega inimesed saaksid poes käia nii, et neid ei suunataks esmatarbekaupade ostmisel alkoholiriiulite vahelt läbi,“ rääkis Täht.

Alkohoolsete jookide väljapaneku piirangute eesmärk on vähendada alkoholi tarbima kallutavate tegurite mõju just haavatavamatele gruppidele: alaealised, noored, lastega pered, alkoholsõltuvuse ja alkoholitarvitamise häirega inimesed.
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias