Realiseerimisaja ületanud saiakesi söönud poe töötaja pidi kirjutama seletuskirja

 (236)
Maxima XXX avamine Lasnamäel
Foto: Rauno Volmar

Kauplustes kehtib selge kord, et tooteid saab kanda maha „parim enne" ja „kõlblik kuni" tähtaegade saabudes. Töötajad neid kaupu endale võtta mõistagi ei tohi.

Rimi kaupluse töötaja sõnul pidi ta pärast mõne mahakantud saiakese söömist kirjutama seletuskirja, kuna sisuliselt pani ta toime varguse. Tegelikult on reeglid enamikes poodides samasugused ja seda põhjusel, et poe töötajad olukorda ei kuritarvitaks.

Rimi kommunikatsioonispetsialist Katrin Bats selgitas, et tõepoolest on ka Rimides reegel, et mahakantud kaupa töötajad süüa ei tohi.

„Värske kauba puhul on see lausa seadusega keelatud. Teatavasti võib aegunud värske toidukraam olla tervisele ohtlik. Kaua säilivate aegunud toodete puhul aga on meil kohustus pakkuda neid Toidupangale. Näiteks aegunud saiakesi saame samuti Toidupangale veel järgmisel päeval annetada," märkis Bats.

Tema sõnul võib ehk tunduda imelikki, miks kauplused oma töötajatel neid süüa ei luba. „Kogemus näitab, et seda lubades kasutatakse olukorda paraku kurjalt ära. Aastaid tagasi, kui selline luba oli olemas, tuvastasime, et osad pagarid hakkasid õhtuti oluliselt rohkem saiu küpsetama," lisas Bats.

Kui mahakantud saiakeste söömine veel Rimides lubatud oli, hakkasid mõned pagarid õhtuti oluliselt rohkem saiu küpsetama.
Katrin Bats, Rimi kommunikatsioonispetsialist
Seotud lood:

Kui mahakantud toit kõrvale jätta, kehtivad Batsi sõnul Rimi omatöötajatele vägagi head soodustused. „Need võimaldavad neil osta kõiki toidukaupu soodsamalt meie kauplustest. Ostutingimused oma töötajatele said näiteks möödunud aastal olulise täienduse: nüüd saab lisaks töötajale soodustust ka üks tema pereliige ning soodustuse määr osadele kaupadele kasvas märgatavalt," tõi Bats välja.

Maxima mahakantud kaupa Toidupangale ei anna

Maxima avalike suhete juhi Katja Ljubobratetsi sõnul saavad kõik Maxima töötajad töö ajal toitu, mis on neile kohapeal spetsiaalselt valmistatud. „Selleks otstarbeks on määratud kaupluses vastutav töötaja, kes toitu valmistab. Seejuures toidu valmistamiseks kasutatakse mõistagi vaid selleks kõlbulikke kaupu," kommenteeris Ljubobratets.

Realiseerimistähtaja ületanud ehk söögiks mittekõlbulikke saiakesi on vastavate õigusaktide kohaselt lubatud vaid utiliseerida, ütleb Ljubobratets. „Selleks koguvad vastutavad kauplusetöötajad need kaubad ja ladustavad vastava jäätmekategooria konteineritesse. Konteinerite transpordi ja jäätmete utiliseerimise omakorda teostavad jäätmekäitlusettevõtted," tutvustas Ljubobratets Maximas väljakujunenud tavasid.

Coopi Maksimarketites, A ja O ning Konsumi kauplustes on sarnaselt Rimile kujunenud olukord, et parim enne tähtaja ületanud kaupu pakutakse Toidupangale.

Coopi kommunikatsioonijuhi Martin Miido sõnul kantakse tooted enamasti maha kahel juhul. „Siis, kui toote kaubanduslik välimus (näiteks pakend) on saanud liigselt kannatada või kui kaubal on kätte jõudnud realiseerimisaeg parim enne või kõlblik kuni," ütles Miido.

Nii kannatada saanud tooted kui ka parim enne tooted edastatakse Toidupangale. „"Kõlblik kuni" märgistusega tooteid me seadusest tulenevalt realiseerimise lõpus edastada ei tohi. See on kindlasti koht, mida riigi poolt oleks võimalik efektiivsemalt reguleerida, kuna „kõlblik kuni" tähtaeg on enamasti varuga ning võiks ka veel tähtajale järgneval päeval olla hulgale abivajajatele inimestele suureks abiks. Kui teil on kodus külmkapis piim, mille „kõlblik kuni" kuupäev on kätte jõudnud, siis vaevalt, et te selle koheselt kraanikausist alla valate. Praegune seadus aga ei luba „kõlblik kuni" tähtaega ületanud kaupa järgmisel päeval enam kellelegi edastada, sh ka oma töötajatele," täpsustas Miido.

Kui teil on kodus külmkapis piim, mille „kõlblik kuni" kuupäev on kätte jõudnud, siis vaevalt, et te selle koheselt kraanikausist alla valate.
Martin Miido, Coop Keskühistu kommunikatsioonijuht

„Parim enne" märgistusega tooteid on õigus kauplusel müüa edasi, kuid kauplus vastutab selle kvaliteedi eest, lisas Miido. „Nendel toodetel tavapärase praktika alusel alandatakse hinda ja pannakse ka kliendile teade hinnaalanduse põhjusest - realiseerimise aeg on lõppenud," selgitas Miido.

Selver saadab mahakantud kauba erinevatele koostööpartneritele

Ka Selveris ei tohi süüa mahakantud tooteid. "Vastavalt AHMK juhendile tuleb mahakantud kaup utiliseerida," kommenteeris Selveri kommunikatsioonispetsialist Karl-Villiam Vaserik. Selveris on võimalik allahinnatud saiakesi osta ning mahakantud toodete eest vastutab kaubakategooriajuht ning seega ei jõua ka need tooted teenindajateni.

"Kui on kõlblik kuni kuupäevaga kaup (kiiresti riknev), siis tuleb kaubakategooriajuhi poolt antud tooted utiliseerida. Mahakantud kaubad tuleb ilma või purustatud pakendiga musta prügikotti panna ning utiliseerida vastavasse konteinerisse/prügipressi," lisas Vaserik.

Heategevuseks annetatakse "parim enne" tooteid, mille realiseerimise aeg ei ole ületanud kaht kuud. Tooted annetatakse partneritele: nendeks on Toidupank, Shalom ning teised erinevad koostööpartnerid.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias