Seadusemuudatused, mis uuest aastast tarbija rahakotti mõjutama hakkavad

 (147)
Eurod
EurodFoto: Madis Veltman

Uus aasta toob mitmeid seadusemuudatusi, kuid millised neist mõjuvad kõige enam tarbija rahakotile?

1. Miinimumpalk

Miinimumpalk tõuseb 1. jaanuarist 540 euroni. Möödunud aastal oli see 500 eurot.

2. Lapsetoetus

Kui peres kasvab üks või kaks lapsetoetust saavat last, siis saab lapsevanem 55 eurot lapse kohta kuus. 2019. aasta algusest tõuseb see summa 60 eurole lapse kohta kuus.

3. Vanemahüvitise määr

Vanemahüvitist makstakse ka neile,kes ei teeninud lapse sünnile eelneval aastal sotsiaalmaksuga maksustatavat tulu. Sel juhul on hüvitise suuruseks nn. vanemahüvitise määr, mis on sama, mis eelmise kalendriaasta 1. jaanuaril kehtinud töötasu alammäär. 2018. aastal on hüvitise määr 470 eurot. 2019. aastal on see 500 eurot.

Kui sinu vanemahüvitise arvestamise aluseks olev tulu on väiksem kui kuupalga alammäär, siis määrame vanemahüvitise siiski kuupalga alammäära suuruses. Kuupalga alammäär 2018. aastal on 500 eurot. (2019. aastal on see 540 eurot.)

4. Tubakaaktsiis

Tubakaaktsiis suureneb uuest aastast 10 protsendi võrra.

5. Gaasiaktsiis

1. jaanuarist tõstetakse maagaasi ja vedelgaasi aktsiisi 25 protsenti.

6. Kilekotid keelatakse ära

Alates 2019. aastast keelatakse poodides suuremate kilekottide tasuta jagamine, näiteks puudutab see müügikampaaniate ajal ostude jaoks massiliselt jagatavaid kilekotte. Kehtima jääb erand, mille järgi tohib kasutada väiksemaid õhukesi kilekotte lahtise toidukauba esmaseks pakendamiseks, näiteks liha või köögiviljade ostmisel või hügieeni otstarbel kilepakendis piima ostmisel.

Target
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias