Seadusest võivad kaduda kiirlaenude reklaamile seatud piirangud, mis muudab krediidituru läbipaistvamaks ja tarbijasõbralikumaks

 (11)
Raha ja kiirlaen
Raha ja kiirlaenFoto: Priit Simson

Majandusministeeriumis on valminud eelnõu reklaamiseaduse muutmiseks, millega kaotatakse tarbijakrediiti ehk kiirlaenu pakkuvatele ettevõtetele reklaamipiirangud eesmärgiga , kirjutab ERR.

Ministeerium leiab, et piirangu kaotamine aitab parandada kiirlaenuturul konkurentsi.

"Konkurents motiveerib tarbijakrediidi pakkujaid konkurentsivõime säilitamiseks tegema investeeringuid tootearendusse, tarbijakrediiditoodete tingimused kujunevad nõudluse ja pakkumise tulemusena. Tarbija seisukohast laieneb pakutavate krediiditoodete valik, võimalus tooteid ja nende pakkujaid erinevate objektiivsete kriteeriumite alusel hinnata, et langetada kaalutletud otsus toote valikul," põhjendas ministeerium.

Sisuliselt võib tarbija jaoks konkurentsi tihenemine ja krediiditoodete valiku laienemine tähendada seda, et kiirlaenude võtmine muutub soodsamaks.

Seadus muutub leebemaks

"Sätte kehtetuks tunnistamine toob kaasa õiguse kajastada reklaamis ka muud teavet lisaks seadusega nõutud kohustuslikule teabele eeldusel, et reklaamis sisalduv teave, selle avalikustamise viis ja kujundus vastavad reklaamiseaduse nõuetele," seisab eelnõu seletuskirjas.

Praegu nõuab seadus, et tuleb esitada soovitus tutvuda finantsteenuse tingimustega ning vajaduse korral konsulteerida asjatundjaga ja lisada muid selgitusi ja hoiatusi, näiteks krediidikulukuse määr.

Seotud lood:

Majandusministeerium selgitas, et sätte kehtetuks tunnistamine ei mõjuta teisi kiirlaenureklaamile esitatavaid nõudeid ja endiselt on välistatud reklaamide muutumine atraktiivseteks.

"Reklaam ei tohi jätta muljet, et tarbijakrediidi võtmine on riskivaba ja lihtne võimalus finantsprobleemide lahendamiseks," edastas ministeerium.

Piirangud loodi tarbija kaitseks

Reklaamis sisalduva teabe piirang jõustus 2016. aasta alguses osana kiirlaenuturu korrastamise meetmetest, millega kehtestati laenuandjatele nõue omada tegevusluba, allutati nad finantsjärelevalvele ning seati piirang kiirlaenude intressimäärale.

Eesmärk oli, et inimesed ei võtaks laenu kergekäeliselt, emotsiooni ajel, piisavalt kaalutlemata ja laenutingimustesse süvenemata, saamata aru, et sellega kaasnevad ka kohustused. Laenu võtmine oli muutumas tavapärase elu lahutamatuks osaks rahamurede lahendamisel.

Seaduseelnõu peab eelnevalt heaks kiitma valitsus ja kinnitama riigikogu.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias