Segase sisuga petukõned levivad nii vene-, soome- kui eesti keeles. Kuidas aru saada, et tegemist on libakõnega?

 (5)
Oneplus 6
Foto on illustratiivne.Foto: Hendrik Osula

Levib hulgaliselt teateid petukõnedest, mida inimesed saavad. Nende sisu on segane, tihti räägitakse võõras keeles ja nende eesmärk on leida moodus, kuidas inimestelt raha välja petta.

Veebikonstaabel Maarja Punak teatab sotsiaalmeedias, et on kuulnud nii soome- kui eestikeelsetest kõnedest. „Ühes kõnes anti teada maksmata kiiruseületamise trahvist ja teises tellitud kaubast, mille arve on tasumata," sõnas Punak. Tema sõnul võib venekeelseid variante olla liikvel veelgi.

Helistavad nii mehe- kui naisehäälega inimesed

Delfi poole pöördunud Riina kirjeldab, et tema mobiilile helistati eile pärastlõunal kolmel korral numbrilt +420 2 3426 1734. „Vene keelt kõnelev noormees tahtis millestki pikalt ja kaua rääkida," kirjeldas ta. „Noormees soovis, et ütleksin oma telefoni numbri, mille peale katkestasin kõne. Pärast teistkordset kõne katkestamist ma enam vastu ei võtnud," rääkis Riina.

Ülle sai sarnase kõne nooremapoolse häälega naisterahvalt. „Sain ootamatu kõne vene keeles, milles pakuti abi ja asi olevat minu huvides," kirjeldas ta juhtumit.

Seotud lood:

„Ma ei saanud millestki aru ning küsisin, kes helistab ning keda soovib, millele ei vastatud. Ütlesin, et ilmselt on numbriga eksitud, mille peale vastati, et eksitust pole," lisas Ülle. Lõpuks katkestas Delfile kirjutanud lugeja kõne ja rohkem teda ei tülitatud. Sel korral helistati numbrilt +327 69 7006.

Veebikonstaabel: Kuidas aru saada, et tegemist on libakõnega?

„Esiteks, tuleb kõne tundmatult välismaiselt numbrilt ja teiseks, tegemist on lindistusega. See läheb käima hetkel, mil kõne vastu võetakse ja lõppeb siis, kui salvestis otsa saab," täpsustas Punak. Tema ja ka paljude kõne saajate sõnul vahele rääkida ei ole võimalik.

Selliseid olukordi on Punaku sõnul võimalik ennetada. „Ärge vastake tundmatu numbriga kõnele ja kui saate aru, et teil ei ole võimalik sõna sekka öelda, siis katkestage kõne."

Seni teadaolevalt pole rahalist kahju nende kõnedega tekkinud.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias