Soe ja kuiv kevad tekitab õietolmuallergikutele suuri vaevusi

 (3)
ietolm
ietolmFoto: erakogu

Pikalt kestev kuiv ilm tähendab õietolmuallergikutele suuremaid vaevusi, sest kui vihm pole õhku puhtaks pesnud, on tolmu palju ja tugeva tuule korral võib see kaugele lennata.

Maikuu ongi allergikutele üldiselt kõige raskem aeg, ütles Eesti allergialiidu juhatuse liige Maie Laaniste ERRile, kelle sõnul tundub õietolmu olevat sel kevadel tavapärasest rohkem.

"Kui aprilli lõpus või mai esimestel päevadel oli hästi soe laine, 20 kraadi ringis, siis läks kask väga õitsema. Vahepeal ta natukene vaibus, aga nüüd on teine laine. Kasetolmu on sellel aastal väga palju, see teeb allergikute elu väga raskeks," rääkis Laaniste.

Laaniste sõnul allergia tavaliselt siiski päris üleöö ei teki - harilikult on haigetel juba mitmeid aastaid kerged nähud, kuid õietolmuga hakatakse neid seostama umbes kolmandal või neljandal aastal. Kevadel võib nohu tulla niisamagi, allergiale iseloomulik silmade kipitus võib ka tavalise nohuga kaasas käia ja nii ei oskagi inimesed esialgu allergiat kahtlustada.

Seotud lood:

Ülitundlikkus on inimeseti väga erinev - see, mis ühel enesetunde väga halvaks muudab, ei tekita teisele mingeid sümptomeid. Lisaks jõuab õietolm meieni väga kaugetelt aladelt.

Allergiaperiood peaks sõltuvalt aastast lõppema septembris. Viimane õitseja, mis ärritab, on puju ning kui see lõpeb, hakkavad esile kerkima hallitusseened, mis aga nii ärritavalt ei mõju.

"Oluline asi, mida inimesed ei tea, on see, et kõik õietolmud ei põhjusta allergiat. Õietolmul peavad olema teatud omadused ja läbimõõt, et allergilist reaktsiooni esile kutsuda. Eestis on need taimed lepp, sarapuu, kask, kõrrelised ja puju," rääkis Laaniste.

Loe pikemalt refereeritud lugu ERRi portaalis.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias