Soodsaima toidukorvi otsingul: Hindade üleskirjutamine Lipos ei möödunud vahejuhtumiteta

 (101)
Lisatud Lipo kommentaar
Soodsaima toidukorvi otsingul: Hindade üleskirjutamine Lipos ei möödunud vahejuhtumiteta
Foto: Priit Simson

Infokanal 1182 teeb kaks korda kuus toidukorvi hinnavaatlusi ja see kord võrreldi suuremate peokettide kõrval ka munitsipaalpoe Lipo hindu. Vaatluse lõpptulemus võib nii mõnelegi aga üllatav olla: LIPO jäi alles neljandale kohale, toidukorvi hind on esimeseks tulnud Maxima omast ligi neli eurot kallim. Arvestades, et kogu vaadeldud ostukorvi maksumus on 30 euro ringis, on tegu igati märkimist väärt summaga. Lipo ei ole tulemusega nõus ning kinnitab, et nii mõnigi hind on valesti märgitud ja pood saavutannuks tegelikult palju parema tulemuse.

Paraku ei möödunud hindade üleskirjutamine Lipos vahejuhtumiteta.

"Asun aga riiulitel olevate kaupade hindu kirjutama ja jõuan sellega peaaegu valmis, kui üle poe kõlab venekeelne karjatus: "Mida te teete? Meil ei tohi hindu üles kirjutada!" Eelmainitud karjatusele järgnes pikk venekeelne monoloog. Mina räägin omas emakeeles vastu ega adu väga hästi, kas minust ka tegelikult aru saadakse. Küsin vaid: "Kas LIPO ametnikud ei peagi oskama eesti keeles suhelda?" Järgneb pikem paus, ma ei mõista, kas müüja sai minust aru või mitte. Kergest kohmetusest üle saanud tuleb ka vastus: "Juhataja budjet!" Juhatajat ootama ei jää, kuna ei tunne, et oleksin midagi valesti teinud," kirjeldas 1182 ostukorvi projektijuht Kaarel Tigas.

Juulikuise toidukorvide hinnavaatluse tulemus oli järgmine:

Maxima - 27,14 €
Prisma - 29,27 €
Rimi - 29,96 €
Lipo - 30,89 €
Säästumarket - 31,63 €
Selver - 35,75 €

Seotud lood:

Mida toidukorv sisaldas ja millised olid erinevate toodete täpsed hinnad, saad vaadata SIIT.

Lipo seab hinnavõrdluse metoodika kahtluse alla

Tallinna Turgude direktor Tiia-Liis Jürgenson ei ole hinnavõrdluse metoodika ja tulemustega nõus: „Tallinna linnapood on oma toidukorvi hinna kokkupanekul lähtunud sellest, millised on pere tegelikud vajadused. Soodsama hinnaga on just esmatarbe toiduained, mida hinnatundlik inimene vajab. Seetõttu ei ole mõtet vaadelda maiustuste, banaani või gaseeritud jookide hindu. Meil on arvestatud pere toidulauda."

Tiia-Liis Jürgenson juhtis tähelepanud, et 1182 hinnavaatluses ei ole paljud hinnad õigesti kirja pandud. „Näiteks kodune hakkliha maksab meil 1,98 eurot/kg, kuid hinnavatlustabelis on märgitud 4,40. See on suur eksimus. Samuti on vale pakendamata juustu hind, mis maksab meil 4,48, mitte 5,16. Kartuli hind on Lipos 0,21 eurot/kg, aga mitte 0,45 eurot/kg," loetles ta.

Jürgenson edastas ka omalt poolt täiendatud võrdlustabeli, kus viimases veerus on välja toodud Lipos müügil olevate kaupade tegelik hind. Selle järgi on toidukorvi maksumus Lipos 27,49 € ja pood platseerub nii teisele kohale.

Siit leiad täiendatud tabeli.

Ka seda, et Lipos hinnavaatlejal hindu üles kirjutada ei lubatud, ei taha Tallinna Turgude direktor uskuda.
„Me pole kellelgi kunagi keelanud hindu üles kirjutada. Ka teised poed käivad meil hindu üles kirjutamas. See ei ole ju keelatud. Ma arvan, et antud kirjeldusega levitatakse on meie poe kohta valeinfot," lausus Jürgenson.Tiia-Liis Jürgensoni sõnul ei sisaldu kõik Lipos müügil oleva toidukorvi
tooted 1182 toidukaupade võrdlustabelis. Samuti on valesti väljatoodud
ostukorvi toodete hinnad. Kokku on Lipo 34 toote toidukorvi maksumus
36.19 eurot. Vaata kommenteeritud toidukorvi SIIT.

1182 hinnavaatlust läbi viinud Kaarel Tigas kommenteeris omakorda, et hinna vaatlemisel kirjutatakse üles need hinnad, mida toote etiketil või toote juures oleval hinnasildil poes viibimise hetkel nähakse.

„Ma ei oska öelda, millisest juustuhinnast Jürgenson täna räägib, meie valisime selle nädala kolmapäeval võrdlusse pakendis Hollandi juustu. Kontrollisin, et ka hinna sisestamisel võrdlustabelisse pole viga tehtud. Mis puudutab toodete valikut üldisemalt, siis me ei võta hindade võrdlemisel kunagi täielikult aluseks ühegi poe reklaamitavat ostukorvi, kuna see annaks teiste ees tuntava eelise. Pole mingi uudis, et kaupmehed meelitavad inimesed odavaid kaupu reklaamides poodi ja loodavad, et ostutuhinas ka konkurentidega võrreldes kallimat kaupa korvi laotakse," rääkis Tigas.

"Samas näiteks hakkliha osas jäävad Jürgensoni väited segaseks. Linnapoe kodulehel on nende ostukorv, kus hakkliha real seisab järgnev info:
Toote nimetus: kodune hakkliha 450 g
Ühik:     pakk     
Hind: 1,98

Võimalik, et kui kassas maksmiseks läheb, saabki tooted odavamalt kätte kui hinnasiltidelt või internetist vaadates. Meie vaatlust tehes kontrollostu ei sooritanud," selgitas Kaarel Tigas.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias