Soomes levima hakanud pealtnäha ohutu narkootikum on tapnud mitmeid noori

 (17)
Soomes levima hakanud pealtnäha ohutu narkootikum on tapnud mitmeid noori
Foto: Vida Press

Seni on Soomel tulnud rinda pista disainitud opioididega, mis on endast kujutanud stimulante. Esimest korda põhjustas aga opioid üledoosi möödunud kevadel ning sellest ajast saadik on uue tänavanarkootikumi U-47700 süül surnud veel neli inimest, vahendab Yle.

„Muidugi on stimulandid ohtlikud narkootikumid, kuid need ei põhjusta surmaga lõppevaid üledoose nagu see konkreetne opioid," selgitab professor Ilkka Ojanpreä Soome Tervise Arengu Instituudist.

U-47700 on tuntud ka kui pinky või pink. Tegemist on ravimiga, mis on morfiinist kordi tugevama mõjuga. See loodi esialgu farmaatsiatööstuse poolt ning seni on saanud seda osta ka interneti vahendusel. Alles hiljuti kuulutati see Soomes ebaseaduslikuks.

„Suurem enamus seda tüüpi disainitud opioididest tuleb kirja teel. Enamasti toodetakse neid Aasias, peaasjalikult Hiinas," selgitab Soome tolliameti täitemenetluse juht Hannu Sinkkonen.

„Need pole tingimata illegaalselt toodetud, enamasti on need tehtud meditsiiniliseks otstarbeks ning näiteks Hiinas ei pruugi need ebaseaduslikud olla."

Disainitud opioidid on ained, mille psühhoaktiivsed omadused on säilinud, aga keemiline struktuur on muudetud, selleks, et vältida vastuollu sattumist narkootikume puudutavate seadustega.

Disainitud opioidid on tavaliselt tunduvalt tugevatoimelisemad ja nende kangust ei ole võimalik ette arvata, mis põhjustab küllaltki tihti üledoose. Enamasti on disainitud opioidid pulbrid.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias