Soomlased ostavad Eestist rohkem alkoholi, ent suuri koguseid tuuakse endiselt Lätist

 (55)
Alko1000 enne Jaanipäeva 2019
Alko1000 enne Jaanipäeva 2019Foto: Argo Ingver

Soomlased importisid juulis Eestist 1,4 miljonit liitrit alkoholi rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil. Juulis imporditi Eestist kokku 4,7 miljonit liitrit alkohoolseid jooke, selgub värskest uuringust.

Kui impordimaht teisendatakse absoluutseks alkoholiks, suurenes alkohoolsete jookide import 2018. aasta juuliga võrreldes umbes 19%, vahendab uudistekanal Yle.

Eelmise aasta juulis importis 68% Eestit külastanud soomlastest alkohoolseid jooke Soome. 2019. aasta juulis tõusis alkoholi tarnijate inimeste osakaal 76 protsendini.

Teave pärineb teadus- ja analüüsikeskuse TAK uuringust, milles küsitleti umbes neljasadat soomlast, kes sõitsid Eesti-Soome laevadel.

"Kuigi oskasime ennustada alkoholi ostjate lisandumist, on kasvunumbrid üllatavalt rajud. Reisijatest kolm neljandikku ostab Eestist kaasa alkoholi ja kogused on aina suuremad," kommenteeris Soome õlletehaste liidu tegevjuht Riikka Pakarinen pressiteates.

Alkohoolsete jookide impordi kasv on tingitud asjaolust, et Eesti vähendas juuli alguses kangete ja lahjade alkohoolsete jookide aktsiisi 25%.

Juulis Eestisse rännanud soomlastest ütles 25 protsenti küsitluses osalenutest, et alkoholi madalam hinnatase on oluline või ainus põhjus Eestisse reisimiseks. Aasta varem põhjendas oma reisi madalama hinnatasemega Eestis vaid 12 protsenti soomlastest.

Imporditud õlle, siidrite ja longdrinkide müük suurenesid ühe reisiseltskonna kohta. Näiteks tõid reisijad 2018. aasta juulis sisse keskmiselt 28 liitrit õlut. 2019. aasta juulis suurenes import 32 liitrini.

Soomlaste Eestisse tehtud reiside arv kasvas juulis aasta võrdluses umbes üks protsent. See on umbes kolm tuhat reisi. Eestisse kasvasid reisid peamiselt pealinnast Helsingist ja mujalt Lõuna-Soomest.

Uuringu kohaselt ei paista Eesti alkohoolsete jookide aktsiisimaksu alandamine soomlaste entusiasmi oma jooke Lätist osta vähendanud.

Suured alkoholitarbijad ennekõike otsisid oma jooke Lätist. Umbes 40 protsenti neist, kes tõid Soome üle 100 liitri alkohoolseid jooke, ütlesid, et on alkoholi ostnud väljaspoolt Eestit.

Eesti tõstis alkoholiaktsiisk 2017. aasta suvel. Tõusuga hakkasid eestlased Lätist ostma kuni neljandikku oma alkohoolsetest jookidest. Eesti uus valitsus otsustas alandada alkohoolsete jookide aktsiisi, et lõpetada viinaralli Lätti.

Uuringu tellisid teenindustööstuste ametiühing, õlle- ja karastusjookide tootjate liit, Soome toidutööstuste liit, turismi- ja restoraniteenuste ning Soome likööritööstuse liit.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias