Soovitused spetsialistilt: kuidas ära tunda varguskindel jalgrattalukk ja palju see maksab?

 (9)
Jalgrattad linnapeal
Foto: Hendrik Osula

Jalgrattalukkude hinnad ning sellega seotult ka turvatase ja kasutusmugavus kõiguvad seinast seina. Eesti rattapoodidest võib leida sadu erinevaid rattalukke alates 1 eurost kuni 110 euroni, kuid kindlasti on rattaluku eest välja käidav summa võrdelises seoses saadava luku kvaliteediga.

Järgnevalt annamegi ülevaate, kuidas endale sellest suurest valikust just sobiv hankida.

Ainult heast lukust, muide, ei piisa - seda tuleb osata ka õigesti kasutada. Selle kohta loe lähemalt siit.

Rattalukku valides tuleks küsida endalt esmalt järgmist:

1. Kus ma selle lukuga ratast hoian?

Eristada saab kõrge ja madala turvariskiga kohti, kusjuures esimeste hulka võib kuuluda nt kinoesine, teiste hulka aga kontori fuajee. Muide, üllatavalt on hoiupaigad nagu kelder või garaaž väga kõrge riskiga paigad, kust varastatakse kokku lausa 65% ratastest. Kuna sellistes paikades on vargal aega rahus pikemalt tegutseda, peab hoiupaigas kasutama tugevamat lukku.

2. Kui kallis on kaitstav ratas?

Kallist ratast on mõistlik kaitsta kalli ja vinge lukuga, odavam on vargale vähem huvitav ning võib leppida lihtsama lukuga. Rusikareegel on, et rattalukk võiks maksta 10% ratta hinnast. Kui su ratas maksab 5000 eurot ja sa ei leia 500-eurost lukku, võib see tähendada, et parem oleks ratast oma silma alt mitte ära lasta.

Seotud lood:

3. Kuidas ma lukku kaasas kannan?

Rasked kettlukud on sageli väga turvalised, ent kaasas kanda on neid igapäevaselt väga ebamugav. Nii sobivad nad näiteks koos seina-ankruga panipaika või garaaži. Liiklejale võivad optimaalseimad olla liigendlukud või raamikinnitusega U-lukud.

Selle järgi saab juba valida luku, mis on sobivat tüüpi, piisava turvaklassiga ning optimaalse hinnaga. Muide, lukud võiks olla ka lasteratastel. Esiteks varastatakse neid meelsasti ning teiseks kujuneb lapses niimoodi hoolikus ja teadlikkus vargusohust.

Lukkude tüübid

Igal lukutüübil on omad eelised ja puudused, kuid reastasime lukud oma eelistuse järgi, alustades lemmikust, pidades silmas korraliku kaherattalisega linnas liikleva ratturi vajadusi.

ABUS Bordo Granit X-Plus 6500/85 109,90 €, saadaval Hawaii Expressis

Foto: Hawaii Express

1. Lülilukk

Lülilukud ehk liigendlukud on käepärased ja mugavad ning nende hulgas leidub väga turvalisi mudeleid. Samas on head lülilukud lukkude seas ka kalleimate hulgas. Hea lülilukk sobib igapäevasele liiklejale korraliku jalgratta turvamiseks.

Bike-ID soovitab: ABUS Bordo Granit X-Plus 6500/85, mis on maksimaalse turvaklassiga kompaktne ja kvaliteetne lukk.

Saadaval: Hawaii Expressis, 109,90 €

Knog Strongman, saadaval Hawaii Expressis, 45,00 €

Foto: Hawaii Express

2. U-lukk

U-luku suureks plussiks on tema tugevus ning sedvõrd kõrge vastupanuvõime kohta soodne hind. Lukku valides jälgi, et seda oleks võimalik kinnitada raamile, mis lihtsustab selle kaasaskandmist. U-luku puuduseks on, et paljude objektide külge sellega lukustada ei saa.

Bike-ID soovitab: Knog Strongman, mis on kerge, väike ja ilus lukk ja kindlasti üks turvalisemaid omas hinnaklassis.

Saadaval: Hawaii Expressis, 45,00 €

Foto: Hawaii Express

3. Kettlukk

Jämeda ja tugeva kettluku läbisaagimine või muul moel lõhkumine on väga raske, ebamugav, lärmakas ja aeganõudev. Kettlukke on kahte sorti -

Abus City Chain X Plus 1060, saadaval Wiggle, 107.48 €

Sisse integreeritud lukutüübiga, kus kogu lukk on ühes osas. Suureks eeliseks on kasutusmugavus lukustamisel, sobib kasutamiseks erinevates kohtades ning saab kinnitada raami koos jooksudega.

Teise võimalusena on lukk koos eraldi tabaga. Selle lahenduse plussiks on see, et luku pikkust saab kergesti muuta, tänu millele saab ratta posti külge kinnitada väga tihedalt.

Üldiselt on aga sedatüüpi lukud kaasaskandmiseks kõige ebamugavamad, sest enamasti neil puudub raami kinnitus või spetsiaalne hoidja.

Bike-ID soovitab: Abus City Chain X Plus 1060, mis on üks kõige tugevamaid jalgratta kettlukke maailmas, sarnase tugevusega konkurentidest samas palju kergem. Maksimaalse võimaliku turvaklassiga.

Saadaval: Wiggle, 107.48 €

4. Trosslukk

Trosslukud on enamasti kerged ning mugavad kaasas kanda, nt saab neid keerata ümber sadulaposti või raami. Kahjuks tuleb möönda, et enamus trosslukkudest alistuvad vargale esimeste sekunditega ning sobivad ehk vaid kiivri lukustamiseks või väheatraktiivse ratta kaitsmiseks impulssvarguse vastu.

Bike-ID soovitab trosslukku kasutada ainult kohtades, kus on tihe liiklus ning üldine suur turva tase, näiteks rattaparklad..

Turvaklass

Levinuim lukkude turvaklass, millele Euroopas viidatakse, on Suurbritannias üllitatav "Sold Secure". Tegemist on lukuekspertide ühingu reitinguga, mille järgi lukkudele antakse hindeks pronks, hõbe või kuld (bronze, silver, gold). Nii mõnegi korraliku luku juures on see reiting ka kirjas.

Lisaks on lukutootjatel ka oma turvareitingud, mida saab samuti päris hästi uskuda. Sellega paneb lukutootja oma lukud turvalisuse järgi edetabelisse. Hea süsteem on näiteks tuntud lukutootjal Abus'el, mis annab oma lukkudele hinde 1st kuni 15 punktini.

Kokkuvõtteks

Öeldakse, et lukk peab looma, mitte inimest, ning see kehtib ka jalgrattalukkude puhul. Kehva ja hea rattaluku vahe on selles, et esimesest saab varas paari sekundiga ja lihtsate tangidega jagu, teise kallal peab möllama mitu minutit ning võtma appi ketaslõikuri. Niisiis on kindlustus jätkuvalt ainus täiesti kindel kaitse varguse vastu.

Kuid mõistagi on lukkudest kasu. Esiteks ei pea lukk olema maailma tugevaim - ta peab olema vaid tugevam kui kõrvalseisva sama ägeda jalgratta lukk. Teiseks kui jätad ratta veerandiks tunniks poe ukse taha, lukustatuna 15 turvaklassiga liigendlukuga, siis ei hakka varas vast päise päeva ajal ketaslõikuriga käsipuud pooleks lõikama. Kuigi - mine tea.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias