Statoil alkoholimüügikeelust tanklates: alkoholi ostetakse vähe, keelul pole mõtet

 (34)
Kohad Eesti Ekspressile
Foto: Priit Simson

Sotsiaalministeerium teatas eile, et töös on eelnõu, mis keelaks alkoholimüügi tanklates ning piiraks alkoholi reklaamimist.

Statoili Fuel ja Retail Eesti AS kaubandusdirektori kt Diana Veigel leiab, et igal riigil on õigus ja kohustus tegeleda üldise alkoholipoliitika kujundamisega, kuid on ekslik arvata, et tanklapoodides müüdav alkoholi kogus on suur.

„Pole õige arvata, et alkoholi müügi lõpetamine tanklates on efektiivne ja oluliselt alkoholi tarbimist vähendav meede. Teenindusjaamadest ostetakse alkoholi suhteliselt harva ning kui, siis eelkõige lahjat alkoholi ja väikestes kogustes," kommenteeris Veigel.

Oma kommentaaris viitab Veigel ka väljatöötatud Alkoholi rohelisele raamatule, mille järgi ostab alkoholi suurtest toidupoodidest 73 protsenti, spetsiaalsetest alkoholikauplustest 24 protsenti ning muudest ostukohtadest (sh ka tanklapoodidest) 3 protsenti tarbijatest.

Veigeli sõnul on tänased tanklad on oma iseloomult sisuliselt poed ega erine mitte millegi poolest mistahes teisest jaekaubandusettevõttest, kellele kehtivad kõik samad piirangud kui teistele jaekaupmeestele.

Oma töös on Statoil võtnud Alkoholi rohelises raamatus toodud meetmed kasutusele ning kehtestanud need oma jaamades. „Oleme piiranud alkoholi sortimenti, sealt puuduvad alkoholi liigtarbimisele suunatud tooted nagu odav viin ja kanged õlled, kanged alkohoolsed joogid on eksponeeritud vaid kassa piirkonnas leti tagusel alal jpt," lisas Veigel.

Seotud lood:

Lisaks tõrjub Veigel justkui seda, et tankla soodustaks alkoholiostu. „Nii teenindusjaama poodi kui supermarketisse sõidab ju klient autoga. Paljudes jaamades ei pea autole vaid kütust ostev klient poodi oma tankimise eest maksmiseks minema - ta saab selle eest tasuda jaamas. Seega ei saa rääkida tanklapoodide puhul täiendavatest riskidest võrreldes muude jaekaubandusettevõtetega," leiab Veigel.

Ka on Veigel veendumusel, et kui kehtestatakse piirang, siis peab see kehtima kõigi alkoholi jaemüüjate suhtes. „Praeguse plaani järgi suunatakse tarbijad aga ühest müügikanalist ja müügikohast lihtsalt teise. Seega tanklates alkoholi müügi piiramine ei avalda olulist mõju tarbimisele ning pigem tekitab ebavõrdset konkurentsi," märkis Veigel.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias