Taisto bussijuht keeldus tualetti lubamast ja tegi reisijale "metsapeatuse"

 (152)
Lisatud maanteeameti kommentaar
Taisto
Foto: Tanel Meos

Laupäeval Tallinnast Viljandi suunal väljunud Taisto bussis tekkis kentsakas vahejuhtum: tualetti palunud reisijat sinna ei lubatud. Intsidenti pealt näinud ja Delfile vihje saatnud lugeja sõnul tehti reisijale ekstra peatus, et ta tualetis käia saaks.

Taisto Liinid OÜ esindaja Jan Landrat kinnitas, et selline juhtum laupäevaõhtusel kella kuuesel bussil tõepoolest juhtus.

Landrati sõnul soovis pärast Kabala peatusest väljasõitu üks reisija kasutada WC-d, kuid bussijuht teatas, et sõidu ajal ei ole WC kasutamine võimalik. Et reisija saaks tualetis siiski käia, peatas juht bussi järgmises Võhma risti bussipeatuses, kus reisija sai bussi tualetis ära käia.

"Mingit metsapeatust ei olnud. Kuna reisija oli bussijuhi sõnul alkoholi tarvitamise tunnustega ja bravuuritses reisi ajal korduvalt bussijuhiga, siis bussijuht tõesti ähvardas teda ka politsei väljakutsumisega," selgitas Landrat.

Landrati selgitusel peab liiklusseaduse järgi reisi ajal reisija olema ühistranspordis turvavööga kinnitatud, kui vastaval sõidukil on turvavööd olemas.

"Seega reisi ajal ei tohiks reisija turvavööd avada ja ei saaks seega ka bussis olevat WC-d kasutada. Bussijuhid on iseenesest sellisest seaduse nüansist teadlikud, osad juhid suhtuvad sellesse leebemalt ja teised jällegi järgivad seda rangemalt ning kui tõesti avaldatakse soovi sõidu ajal bussi WC-d kasutada, siis peavad bussi eraldi selleks tee ääres kinni," lisas Landrat.

Seotud lood:

Kui buss peaks tõesti sattuma õnnetusse sel ajal, kui keegi on bussi WC-s või on bussijuht sunnitud tegema äkilise manöövri, mille tagajärjel saab parajasti bussi WC-s olev inimene viga, siis võib tõesti tekkida bussijuhil juriidiline vastutus ja bussi kinnipidamisega tagatakse nii reisija ohutus, selgitas Landrat.

"Antud juhul ei ole seega bussijuhile midagi ette heita, tema käitus igati juriidiliselt korrektselt," märkis Landrat.

Maanteeamet: lähtuda tuleks mõistlikkusest

Maanteeameti ühistranspordi osakonna juhtivekspert Mika Männik ütles, et kuigi liiklusseadus sätestab, et turvavööga sõidukis peab reisija olema nõuetekohaselt kinnitatud kogu reisi aja ja juhil lasub kohustus veenduda enne sõidu alustamist, et sõitjad turvavahendeid kasutavad, ei reguleeri seadus WC kasutamise korda.

"Seega tuleb antud küsimust vaadelda mõistlikkuse printsiibist lähtuvalt. Tõesti, antud juhul ei ole bussijuhile midagi ette heita, kuna ta tegi endast maksimaalse, et tagada sõitja ohutus. Samas kasutavad bussivedajad linnadevahelises liikluses M3 kategooria II klassi busse, teisisõnu suuri busse, milles on reeglina üle 40 istekoha. Kui nüüd eeldada, et buss on sõitjaid täis ja paljudel on vaja kasutada tualetti siis igakordse peatumise tõttu ei suudaks buss püsida sõiduplaaniga kehtestatud graafikus. Liiatigi ei ole suure bussiga võimalik igal pool ohutult peatuda. Seega ei oleks selline tualetikasutuse kord mõistlik ja riivaks sõitjate huve, jõuda sõiduplaanijärgselt sihtkohta," leiab Männik.

Ta lisab, et kui bussis on tualett ja sõitjal on vaja seda külastada, siis võib seda teha ka sõidu ajal.

"Sõitja poolt oleks mõistlik ka see, et bussis liikumise ajal leiaks ta endale kinnihoidmise kohti (seljatoed, mütsiriiul jne...), et bussi võimaliku äkkpidurdamise ajal mitte tasakaalu kaotada ja kukkuda. Vigastuste tekkimise eelduseks on see, et sõitjal on „ruumi" kukkuda. Inimese keha peab saavutama piisava liikumiskiiruse ja siis põrkuma kõva eseme või pinnaga. Tualettruum bussides on piisavalt väike ja äkkpidurduse korral sõitja vigastada ei saaks, kuna liikumisruumi on väga napilt. Vigastada saavad enamjaolt eelkõige linnaliini bussides püsti seisvad inimesed, kes ei hoia end korralikult kinni järsu pidurdamise korral millegi vastu kukuvad," selgitab Männik.

Hea lugeja, jaga oma sarnaseid kogemusi bussijuhtidega aadressil kasulik@delfi.ee.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias