Täna on üle-eestiline mobiilivaba päev

 (4)
Täna on üle-eestiline mobiilivaba päev
Foto: Taavi Sepp

Täna 5. aprillil toimub kolmandat korda üleriigiline mobiilivaba päev. Eesmärk on tõmmata tähelepanu kõrvaliste tegevuste ohtlikkusele liikluses.

Maanteeamet ning Politsei- ja Piirivalveamet kutsuvad liiklejaid üles vähemalt täna liiklemise ajal mobiiltelefoni kasutamisest loobuma ja päeva lõpus mõtlema, kas midagi olulist jäi seetõttu tegemata.

Liiklusseaduse järgi on juhil keelatud autoroolis tegeleda toimingutega, mis võivad segada juhtimist või liiklusolude tajumist.

2017. aasta suvel läbi viidud küsitlusuuringu andmetel toimub Eestis iga päev kõrvaliste tegevuste tõttu keskmiselt viis liiklusõnnetust ning 72% juhtidest tunnistavad, et on viimase 12 kuu jooksul sõidukiroolis mobiiltelefoni kasutanud.

Teaduslikult on tõestatud, et inimene ei suuda kaht tähelepanu nõudvat tegevust sooritada samaaegselt ja veatult.

„Kui mobiiltelefoni kasutamise tõttu läheb sõbra jutt kõrvust mööda, siis on alati võimalus paluda juttu korrata. Liikluses teist võimalust ei anta - kui midagi jääb märkamata, võivad sellel olla väga rasked tagajärjed.

Sõnumit saates on juhi pilk teelt eemal keskmiselt viis sekundit. Sõiduk läbib maanteekiirusel selle ajaga 125 meetrit, nii et iga inimene võib ise ette kujutada, mitu olulist liiklussituatsiooni jääb tähelepanuta,“ ütleb Maanteeameti ennetustöö osakonna ekspert Kerli Tallo.

Ekstreemseimad kõrvalised tegevused, millega sõidukiroolis tegeletakse, on näiteks supisöömine, habemeajamine ja raamatu lugemine. Igapäevaseim on siiski telefoni kasutamine, kuid ka see ei tohiks olla tolereeritud.

Üle-eestiline mobiilivaba päev toimub kõrvaliste tegevuste ohtlikkusest liikluses rääkiva kampaania „Kui juhid, siis juhi“ raames.

Mobiilivabal päeval teeb Politsei- ja Piirivalveamet järelevalvet kõrvaliste tegevustega tegelevate autojuhtide üle. Maanteeamet viib läbi kõrvaliste tegevuste teemalist koolitust mitmetes erinevates ettevõtetes ja riigiasutustes.

Igal liiklejal on päeva raames võimalik osaleda ka viisaka liikleja auhinnaloosis. Koolituste ja auhinnaloosi kohta leiab rohkem informatsiooni siin.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias