Teadlased selgitasid: kumb on parem, kas manuaalne või elektriline hambahari?

 (34)
Teadlased selgitasid: kumb on parem, kas manuaalne või elektriline hambahari?
Foto: Scanpix

Varasemalt on tarbijauudiste portaal Consumer Reports öelnud, et elektrilised ja tavalised hambaharjad on põhimõtteliselt sama efektiivsed, kui pesta hambaid hoolikalt ja kaks minutit järjest. Nii kaks korda päevas.

56 uuringust koosnev analüüs, mis ilmus 2014. aasta rahvusvahelise uuringupõhise organisatsiooni Cochrane'i töö tulemusel, leidis, et elektrilistel hambaharjadel võib olla teatud eeliseid, vahendab Consumer Reports.

Manuaalse hambaharjaga võrreldes vähendas elektriline hari hambakattu 21 protsenti rohkem ning oli igemepõletiku eemalhoidmisel 11 protsenti võimekam (pärast vähemalt kolmekuulist kasutusperioodi).

Uuringu autorid märkisid, et kui suus pole igemepõletikku, siis pole suurt vahet, millist harja kasutada. Kuid elektrilist hambaharja soovitasid nad neile inimestele, kel on kas tasakaaluhäired, värisevad käed või artriit - see hari teeb nende eest raske töö ise ära.

Mistahes hambaharja kasutada, tuleks hoiduda liigsest hammaste nühkimisest ja surve avaldamisest hamba pinnale. See kahjustab emaili ning võib põhjustada hammaste ülitundlikkust kas külma või kuuma suhtes.

Hea lugeja, jaga teistega oma kogemust - kumb hambahari on efektiivsem, kas elektriline või manuaalne?

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias