Teadustöö: rasestumisvastaseid vahendeid kasutavad naised riskivad rinnavähki haigestumisega

 (12)
Teadustöö: rasestumisvastaseid vahendeid kasutavad naised riskivad rinnavähki haigestumisega
Foto: Scanpix

Rasestumisvastaseid vahendeid, mis sisaldavad östrogeeni ja progestiini, on pikka aega seostatud rinnavähi tekkeriski suurenemisega.

Hiljutine uuring, mis avaldati teadusajakirjas New England Journal of Medicine järeldab, et uusimad hormonaalsed rasestumisvastased vahendid - madalama östrogeeni sisalduse ja vaid progestiini-põhised tabletid, emakasisesed vahendid, vaginaalsed rõngad, implantaadid ja muu - kannavad endas sama suurt riski haigestuda rinnavähki kui vanema põlvkonna rasestumisvastased vahendid, vahendab Consumer Reports.

Suurenenud rasestumisvastaste vahendite valiku ja erinevate saadavalolevate koostiste taustal, mis tänapäeval saadaval on, lootis kõnealuse uuringu juhtiv teadlane Lina Mørch Kopenhaageni Ülikooli Kliinikumist, et värsked tulemused, mis uurisid rinnavähi riski, tulevad optimistlikumad. Kuid „tulemused on vägagi võrreldavad varem tehtud uuringute tulemustega," ütleb ta.

Kui mures siis naised olema peaksid, kes kasutavad hormonaalseid ravimeid, et rasestumist vältida? Ekspertide hinnangul näitab uus uuring (nagu ka varem tehtud uuring vanema põlvkonna ravimite kohta), et üleüldine rinnavähki haigestumise risk on siiski madal.

„See ei ole midagi, mille pärast peaks unetuid öid veetma," ütleb Kopenhaageni Ülikooli Kliinikumi professor Øjvind Lidegaard, kes on uuringu kaasautor.

Mida peaks teadma hiljutitest leidudest, kus on uuritud rasestumisvastaste vahendite ja rinnavähi tekke vahelisi seoseid?

Nii varasemas kui kõnealuses uuringus, milles osales üle 1,8 miljoni Taani naise keskmise eluaega 11 aastat, leiti, et need, kes kasutavad hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid, võivad 20 protsenti suurema tõenäosusega haigestuda rinnavähki kui teised.

Kuigi 20 protsenti võib kõlada kui suur risk. Siiski on üleüldine risk minimaalne, ütlevad uuringu autorid. Ehk praktikas lisandub vaid üks rinnavähi juhtum aastas iga 7690 rasestumisvastaseid vahendeid kasutava naise kohta.

Varasem uuring näitas muuhulgas ka seda, et rinnavähirisk kasvab mida kauem rasestumisvastaseid vahendeid kasutada: kui hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid kasutada vähem kui aasta, suureneb haigestumise risk 9 protsenti. Nende puhul, kes on vahendeid kasutanud rohkem kui 10 aastat, suureneb haigestumise risk 38 protsendini.

Uues uuringus leiti - nagu ka varasemas - et suurenenud risk haigestuda rinnavähki kaob sellest hetkest, mil naine rasestumisvastaste vahendite võtmise lõpetab.

Target
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias