Tõsine oht, millega kõrvaklappide kandjaid arvestama peavad

 (9)
Caritta ja Triin ,ning kõrvaklapid
Foto: Rauno Volmar

Maailma tervishoiuorganisatsiooni hinnangul puudutab liiga valjude helide põhjustatud kuulmislangus maailmas 1,1 miljardit inimest.

Uuringud on näidanud, et ühel viiest teismelisest on kuulmiskahjustus, see on 30 protsenti rohkem kui eelmise sajandi viimastel kümnenditel, kirjutab Saarte Hääl.

Aina süvenev kõrvaklappide kasutamine on pannud teadlasi ja arste kasutusele võtma väljendit "MP3 generatsioon" või siis lihtsamalt "kõrvaklapipõlvkond".

Nagu iga asi, sõltub ka kõrvaklappide mõju nende kasutamise viisist, kestusest ja helitugevusest. Doktor Liina Luht firmast Audiomed, kes käib ka Kuressaares nõu andmas, ütleb, et ta ise on näiteks näinud seda, kuidas rokk-kontserdil kõlari juures seismisest on tekkinud kuulmiskahjustus. Samasugune oht ähvardab ka kõrvklappe kasutavaid inimesi.

Kõrvaklappide kuju või stiil seal olulist rolli ei mängi. Kui räägitakse, et nn nööpkuularid on kahjulikumad kui kõrva katvad klapid, siis tohtri sõnul erilist vahet pole.

Dr Luht ütleb, et inimeste kuulmine on üldiselt kehvemaks muutunud, ainuüksi juba seepärast, et rahvastik vananeb ja seega ilmneb juba east tingitud kuulmislangus. Lisame siia tänapäeva noorte sellesama kõrvaklapiharjumuse ning kokkuvõttes saamegi tagajärje, mille eest on radikaalsemad tohtrid ennegi hoiatanud: "Kõrvaklapipõlvkond sureb kurdina!"

Refereeritud artikli täisteksti loe Saarte Häälest.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias